reklama

Na konci roku se zvyšovaly zejména ceny tabákových výrobků a pohonných hmot, svižně ale rostly i ceny potravin a zboží dlouhodobé spotřeby. Ceny alkoholických nápojů a tabáku vzrostly o 8,9 procenta, z toho růst cen tabákových výrobků dosáhl 12,7 procenta. Potraviny meziročně zdražily o osm procent, služby o pět.

Jádrová inflace, kterou statistický úřad nyní počítá podle jiné metodiky, vystoupila na 6,4 procenta z listopadové hodnoty 5,3 procenta. To je výrazně nad odhady analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 5,6 procenta. U celkové inflace čekali pokles, a to na 7,2 procenta.

Statistický úřad od loňského dubna už do jádrové inflace nezahrnuje ceny alkoholu a tabáku. Maďarská centrální banka si u celkové inflace stanovila cíl na třech procentech, pásmo tolerance činí jeden procentní bod na každou stranu.

Ceny v kategorii zboží, která zahrnuje i pohonné hmoty, vzrostly o 11,7 procenta. Ceny samotných pohonných hmot se zvýšily o 25,9 procenta. Míra inflace vypočítaná podle spotřebního koše pro důchodce, kteří mají jiné nároky než ekonomicky aktivní obyvatelstvo, v prosinci činila 6,7 procenta.

Za celý loňský rok průměrná míra inflace v Maďarsku prudce zrychlila tempo růstu a vystoupila na 5,1 procenta. Na konci předchozího roku činila 3,3 procenta. Při použití metodiky harmonizované s výpočtem indexu spotřebitelských cen v Evropské unii pak míra inflace dosáhla 5,2 procenta.

Maďarsko je členem Visegrádské skupiny (V4), kam patří i Česká republika, Slovensko a Polsko. Z této čtveřice mělo v prosinci nejvyšší míru inflace Polsko, kde vystoupila na 8,6 procenta, maximum za 20 let. Na Slovensku se prosincová inflace zvýšila na 5,8 procenta a je nejvyšší za 17 let, v České republice vystoupila na 6,6 procent, což je rekord od roku 2008.