Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo v 1. čtvrtletí dovezlo o 22,2 procent méně plynu, cena stoupla o 158 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo v prvních třech měsících letošního roku dovezlo o 22,2 procenta méně zemního plynu, ale náklady se oproti předchozímu roku v důsledku prudkého růstu cen zvýšily o 158 procent. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Spolkový úřad pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA). Druhá největší evropská ekonomika dováží plyn prostřednictvím plynovodů především z Ruska, Norska, Nizozemska, Británie a Dánska.

Úřad BAFA zveřejňuje údaje o dovozu s dvouměsíčním zpožděním, takže aktuální statistika je první, která odráží dopad ruské invaze na Ukrajinu a následné sankce západních zemí. Rusko Ukrajinu napadlo 24. února.

Podle měsíčních statistik BAFA činil německý dovoz plynu za leden až březen 1,138.203 terajoulů (TJ), tedy 32,4 miliardy metrů krychlových, zatímco o rok dříve to bylo 1,463.878 TJ.

Vzhledem k tomu, že nízké zásoby v zimě vyhnaly ceny plynu na rekordní úroveň, vzrostl německý účet za dovoz v tříměsíčním období na 16 miliard eur (395,4 miliardy Kč) ve srovnání s 6,2 miliardy eur ve stejném období roku 2021.

Podle internetových stránek organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, dosahují německé zásoby plynu 48 procent dostupné skladovací kapacity, zatímco před rokem to bylo 31 procent.

Témata:  Německo zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:57

Den matek v roce 2025 se blíží. Exkurz do historie ukazuje, jak dlouho se u nás slaví

Nenechte se zmást, až během druhého květnového víkendu se bude slavit Den matek. Na přípravy tak ještě máte čas. Dlouhou chvíli si můžete zkrátit naším exkurzem do historie tohoto svátku. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.