reklama

Havlíček řekl, že pokud Sněmovna vyhoví žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu i po 23. prosinci, kabinet otevírací dobu na Štědrý den ve svém usnesení speciálně upraví. "Potvrzuji, že 24. prosince dopoledne bude otevřeno, bude jasné usnesení, které to bude říkat," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu.

Od pátku bude znovu platit zákaz nočního vycházení, zavřou se restaurace, hotely, vnitřní sportoviště a bazény, zatímco obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat tentokrát nebudou. Podle dřívějších pravidel mohly zůstat ve čtvrtém stupni PES otevřené jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším vybraným sortimentem.

Nové opatření ale současně zavádí omezení volného pohybu přes den, mezi výjimkami uvádí cesty nutné k obstarávání základních životních potřeb. Blatný řekl, že kabinet opatření upravil, aby umožňovalo cesty do jakýchkoliv obchodů. "Aby nikdo nemohl toto omezení vykládat dvojím způsobem. Cílem není omezit nakupování v určitých druzích obchodů," uvedl. Dál je ale podle něj žádoucí, aby lidé pobývali mimo domov co nejméně. "Ale nákupy všude jsou umožněny," doplnil.

Dříve vyhlášená pravidla od pátku mezi 05:00 a 22:59 připouštěla cesty například pro potraviny, léky, zdravotnické prostředky, hygienické zboží, zboží potřebné pro péči o děti či zvířata, ale také do banky, na poštu či pro pohonné hmoty a s odpadky. Cesty bylo možné podniknout i pro někoho jiného, například ve formě dobrovolnictví či sousedské výpomoci.

Nově opatření obsahuje jen obecnou výjimku, která umožňuje "cesty za účelem nákupu zboží a služeb nebo poskytnutí služeb". Totéž platí i pro dobrovolnictví a sousedskou výpomoc. "Aby vláda rozptýlila případné pochybnosti, nově jsou výslovně povoleny všechny cesty za účelem nákupu zboží a služeb nebo poskytnutí služeb, což platí i v případě, kdy jde dotyčný nakupovat pro jinou osobu," shrnula v tiskové zprávě Strakova akademie.

reklama