reklama

Za první tři čtvrtletí roku zůstává obchodní bilance podle vedoucího oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislava Konvičky přebytková, ve srovnání s loňským rokem je však třetinová. Dovozní stranu negativně ovlivňují hlavně ceny fosilních paliv a vývoz problémy v automobilovém průmyslu, uvedl Konvička.

V září vývoz meziročně klesl o 2,8 procenta na 322,1 miliardy, zatímco dovoz vzrostl o 12,7 procenta na 335,3 miliardy Kč. Od začátku roku se export meziročně zvýšil o 17 procent a import o 20,6 procenta.

Zářijové saldo obchodování Česka s cizinou ovlivnil podle statistiků zejména pokles přebytku u obchodu s motorovými vozidly, který byl meziročně nižší o 20,6 miliardy Kč. O 13,4 miliardy se pak prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem, schodek obchodování se základními kovy se zvýšil o 5,8 miliardy a s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 3,3 miliardy Kč. Bilance obchodu s elektrickými zařízeními se zhoršila přechodem z aktiva do pasiva.

Naopak kladný vliv na zářijový výsledek zahraničního obchodu ČR měl o tři miliardy vyšší přebytek bilance u komodit ze skupiny elektřina, plyn a pára. U produktů souvisejících s odpady vzrostl přebytek obchodu o 1,2 miliardy Kč.

Přebytek vykázala i bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie, meziročně ale klesl o 12,1 miliardy na 55,9 miliardy Kč. Podle statistiků se nejvíce zhoršila bilance obchodu s Německem a Polskem, zlepšení pak zaznamenali u obchodu s Bulharskem. U obchodu s mimounijními státy se meziročně zvětšil schodek o 34,9 miliardy na 67,1 miliardy Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Ruskem a Tureckem a zvětšil se deficit obchodu s Čínou, doplnili statistici.

reklama