Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obyvatelé eurozóny se v době pandemie zásobili hotovostí

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Občané eurozóny si od začátku pandemie nemoci covid-19 nahromadili bankovky jako bezpečnostní rezervu, přestože častěji používají jiné způsoby platby. Uvedl to dnes člen Evropské centrální banky Fabio Panetta.

Nejnovější údaje vrhají stín na oblíbenou představu, že hotovost by měla téměř vymizet a nahradit ji mají digitální platidla soukromého sektoru, jako bitcoin, nebo digitální měny zavedené samotnými centrálními bankami, uvedla agentura Reuters.

Panetta uvedl, že poptávka po eurobankovkách v období od března 2020 do května 2021 vzrostla o 190 miliard eur (4,8 bilionu Kč), tedy o 550 eur na občana. Ve srovnání s trendem z předchozích pěti let to představuje nárůst o čtyři procenta. Vzhledem k tomu, že použití hotovosti při běžných denních platbách ve stejném období kleslo, Panetta se domnívá, že lidé zřejmě používají hotovost jako pojistku pro nepředvídatelné události.

"Jedním z možných vysvětlení tohoto zdánlivého paradoxu - růstu poptávky po bankovkách při současném poklesu hotovostních plateb - je, že se lidé během krize obraceli k hotovosti jako k nástroji, který jim pomůže zvládnout případnou nejistotu," uvedl Panetta na tiskové konferenci německé centrální banky Bundesbank o hotovosti. Upozornil na výzkum, podle kterého spotřebitelé na začátku pandemie omezili výdaje a zvýšili držení likvidních aktiv, a také na údaje ECB, podle kterých bylo používáno k placení pouze 20 procent eur, která jsou v oběhu.

ECB jedná o zavedení digitálního eura, které by doplnilo hotovost, například pokud by ji přestali přijímat někteří obchodníci. Veřejnost však zatím o výhodách digitální měny není přesvědčena. Průzkum Bundesbanky představený na konferenci ukázal, že 56 procent německých domácností je k zavedení digitálního eura v budoucnosti skeptická.

"Mnoho z nich nebylo přesvědčeno, že by to přineslo dodatečnou přidanou hodnotu ve srovnání se stávající nabídkou platebních možností," uvedl člen měnového výboru Bundesbanky Johannes Beerman.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 peníze

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy