reklama

Nejnovější údaje vrhají stín na oblíbenou představu, že hotovost by měla téměř vymizet a nahradit ji mají digitální platidla soukromého sektoru, jako bitcoin, nebo digitální měny zavedené samotnými centrálními bankami, uvedla agentura Reuters.

Panetta uvedl, že poptávka po eurobankovkách v období od března 2020 do května 2021 vzrostla o 190 miliard eur (4,8 bilionu Kč), tedy o 550 eur na občana. Ve srovnání s trendem z předchozích pěti let to představuje nárůst o čtyři procenta. Vzhledem k tomu, že použití hotovosti při běžných denních platbách ve stejném období kleslo, Panetta se domnívá, že lidé zřejmě používají hotovost jako pojistku pro nepředvídatelné události.

"Jedním z možných vysvětlení tohoto zdánlivého paradoxu - růstu poptávky po bankovkách při současném poklesu hotovostních plateb - je, že se lidé během krize obraceli k hotovosti jako k nástroji, který jim pomůže zvládnout případnou nejistotu," uvedl Panetta na tiskové konferenci německé centrální banky Bundesbank o hotovosti. Upozornil na výzkum, podle kterého spotřebitelé na začátku pandemie omezili výdaje a zvýšili držení likvidních aktiv, a také na údaje ECB, podle kterých bylo používáno k placení pouze 20 procent eur, která jsou v oběhu.

ECB jedná o zavedení digitálního eura, které by doplnilo hotovost, například pokud by ji přestali přijímat někteří obchodníci. Veřejnost však zatím o výhodách digitální měny není přesvědčena. Průzkum Bundesbanky představený na konferenci ukázal, že 56 procent německých domácností je k zavedení digitálního eura v budoucnosti skeptická.

"Mnoho z nich nebylo přesvědčeno, že by to přineslo dodatečnou přidanou hodnotu ve srovnání se stávající nabídkou platebních možností," uvedl člen měnového výboru Bundesbanky Johannes Beerman.