reklama

Dnešní rozvolnění se dotýká i škol, otevřely se pro deváťáky a maturanty. Některé školy pro ně ale zatím výuku nezahájily, někde se vedení rozhodlo pokračovat ve vzdělávání pouze na dálku. U všech zmírnění pravidel ale lidé musejí nadále přísně dodržovat hygienu a dvoumetrové rozestupy.

Znovu otevřená multikina nebo obchodní centra někde lákala zákazníky ve velkých počtech. Frontu stáli třeba před prodejnou nábytkářského řetězce IKEA v Praze na Černém Mostě. Řada čekajících se dnes ale vytvořila také před hlavní budovou Knihovny Jiřího Mahena v Brně, která byla kvůli koronaviru také od března nepřístupná. Zájem o restaurační zahrádky mnohde snižuje nynější chladné a deštivé počasí.

Další fázi rozvolnění vláda naplánovala na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Na ně opatření proti koronaviru dopadla velmi tvrdě, jak ukázala dnešní čísla Českého statistického úřadu. V prvním čtvrtletí, které vládní omezení zasáhla ani ne ze třetiny, ubylo ubytovaných hostů v Česku proti loňsku o víc než pětinu, v Praze dokonce o 27 procent. Obdobně o víc než pětinu se letecké dopravě, ubytovacím službám a cestovním kancelářím snížily tržby. Ve stravování a pohostinství pokles tržeb převýšil desetinu.

Zmírnění by se dnes na jednání vlády mohla dočkat pravidla pro zakrývání nosu a úst. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl České televizi (ČT), že bude prosazovat, aby se roušky nemusely na veřejných prostranstvích nosit od 25. května, pokud lidé dodrží dvoumetrové rozestupy. Dosud zástupci kabinetu uváděli, že takové uvolnění připadá v úvahu během června.

Vláda rušení zákazů a povinností zrychluje s ohledem na oslabování epidemie. V neděli ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 28 nových případů koronaviru, v sobotu 18. Méně bylo o víkendu i testovaných, nakažených ale mezi nimi zůstává méně než procento. Celkem se dosud nakazilo 8136 lidí, 4602 se vyléčilo a 281 s nemocí covid-19 zemřelo. Dál klesá počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnici. Činnost většiny svých oddělení už obnovila chebská nemocnice, v níž se zvýšený počet případů nákazy objevil minulý týden.

Podle dat poradenské společnosti Bisnode od vypuknutí koronavirové krize v Česku přerušilo podnikání téměř 16.000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), což je o 26 procent meziročně víc a proti roku 2018 nárůst o 46 procent. V březnu byznys zavřelo 10.033 živnostníků, v dubnu se situace stabilizovala. Průzkum Prazdroje ale naznačil, že dopad na restaurace a hospody nebude až tak silný, jak se čekalo. Pokračovat chce 97,5 procenta hospod, ještě počátkem dubna to podle průzkumu pivovaru vypadalo, že už se jich neotevře více než desetina.

Tyto e-shopy zneužívání strach z koronaviru

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla dalších deset internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už 30 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

"Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zavádějící, protizákonná tvrzení o účincích bylinek a dalších doplňků stravy proti nákaze koronavirem se objevila například na stránkách internetového obchodu wurm-ex.cz, stacirna.cz, awashop.cz, shop.htbox.cz, detoxikace-deto.cz nebo cistamedicina.cz. Většinou slibují ochranu před nákazou koronavirem díky posílení imunity.

"Pokud se chcete začít chránit před koronavirem, lze použít nejúčinnější přírodní antivirotikum, pryskyřici a vitamíny na posílení imunity," uvedl na svých stránkách obchod stacirna.cz.

"Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále," uvedl Kopřiva.