Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plyn pro evropský trh uzavřel na rekordních 241 eurech za megawatthodinu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes překonala rekord ze začátku března, tedy z doby těsně po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 procenta a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 Kč) za megawatthodinu.

Evropa se potýká s krizí v zásobování energiemi zhruba od loňského podzimu, situaci pak letos na jaře zhoršily dopady války na Ukrajině. Zemní plyn se tak stává příliš nákladným pro průmyslové využití i pro výrobu elektřiny, uvedla agentura Bloomberg.

Ceny jsou asi jedenáctkrát vyšší, než bylo do loňska v tomto ročním období obvyklé. Náklady evropských domácností a podniků raketově rostou, čelí nejhorší inflaci za několik desetiletí.

Energetickou krizi v Evropě nyní zhoršují omezené dodávky z Ruska, zvýšená poptávka uprostřed zotavování z koronavirové pandemie a horké a suché léto, které zvýšilo potřebu chlazení. Evropské státy sestavují plány na úsporu plynu v období před začátkem zimy. Snaží se co nejvíce zaplnit plynové zásobníky a připravují se na možné dodávky energií spotřebitelům na příděl.

Na nová maxima stoupají i ceny elektřiny. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v příštím roce tento týden na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12.300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent.

Témata:  plyn

Související

Aktuálně se děje

8:25

První slova Pavla Trávníčka. Z nejhoršího by měl být venku

Českem v úterý otřásla zpráva o náhlém zhoršení zdravotního stavu Pavla Trávníčka. Prince ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku postihly náhlé srdeční potíže. Oblíbenému herci byla přivolána záchranka, v nemocnici pak postoupil operaci. Nyní se poprvé ozval. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.