Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

TikTok
TikTok
Foto: Pixabay

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Podle návrhu zákona bude muset čínský vlastník TikToku společnost ByteDance povinen zajistit americké vlastnictví přibližně do jednoho roku, jinak mu hrozí zákaz působení v prostoru USA. Předchozí verze zákona udělovala společnosti ByteDance pouhých šest měsíců na nalezení nového majitele.

Aby urychlil legislativní proces obou stran, spojil předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson návrh zákona umožňující USA zabavit ruská aktiva s balíčkem obsahujícím účty na pomoc pro Tchaj-wan, Izrael a Ukrajinu. Tyto účty byly měsíce odkládány uprostřed kongresových sporů.

Tento balíček zákonů zamíří do Senátu během několika dnů, kde pravděpodobně projde. V únoru Senát schválil podobný balíček ve výši 95,3 miliardy dolarů, který nezahrnoval návrh zákona o TikToku.

Američtí politici vyjadřují dlouhodobě obavy ohledně bezpečnosti TikToku, protože společnost ByteDance má povinnost sdílet data s čínskou vládou. TikTok má pouze v USA kolem 170 milionů uživatelů.

Bývalý prezident Donald Trump se pokoušel aplikaci zakázat ke konci svého prezidentského období, tvrdil, že zánik TikToku by mohl posílit Meta, mateřskou společnost Facebooku, kterou označil za "nepřítele lidu".

Prezident Joe Biden naznačil, že podepíše zákon příští týden, pokud projde Senátem. I když by legislativa mohla vést k nucenému prodeji namísto úplného zákazu, vedení TikToku se obává horšího scénáře a připravuje se na soudní spory. Také je očekáváno, že právní výzvy budou přicházet od uživatelů a tvůrců TikToku.

"Máme obavy, že tato legislativa předem stanovuje výsledek: úplný zákaz TikToku ve Spojených státech," uvedl minulý měsíc mluvčí ByteDance.

Témata:  Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických TikTok

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy