Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Které vánoční dárky pokládají Češi za nejhorší?

Vánoční dárky
Vánoční dárky
Foto: DataLife

Nejhorší činností spojenou s Vánocemi je podle aktuálního průzkumu nákupního rádce Heureka.cz vymýšlení a nakupování dárků. Na vrcholu žebříčku se umístila u třetiny respondentů. Za nejhorší vánoční dárek nejvíce lidí přitom označilo "nic". Oblíbené u Čechů nejsou praktické věci do domácnosti, vhodné nejsou ani ty bez vztahu k obdarovanému. Data z průzkumu má ČTK k dispozici.

Na prvních místech mezi nejhoršími vánočními dárky se umístily vůně na toaletu, prací prášek, sprchová hadice nebo houbičky na nádobí. Dalšími neoblíbenými dárky jsou podle průzkumu levná nebo prošlá kosmetika, laciné parfémy nebo padělky. "Do skupiny často zmiňovaných nejhorších dárků patří také takové, ze kterých je patrné, že dárce neví nic o člověku, kterému dárek daruje. Například, když abstinentovi dáte lahev alkoholu a podobně," uvedl ředitel nákupního rádce Heureka.cz Tomáš Braverman.

Češi budou letos podle datových analýz Heureky pod stromeček shánět roboty na smoothies, kávovary, dále třeba aromalampy, herní konzole, u dětských dárků bude hitem stavebnice Lego.

Za dárky k Vánocům 36 procent Čechů plánuje utratit pět až deset tisíc korun, čtvrtina lidí si chystá stranou tři až pět tisíc korun, ukázal dále průzkum. Podle Bravermana však reálné útraty Čechů za vánoční dárky budou vzhledem k situaci trochu nižší, než ty deklarované.

Kromě vymýšlení vánočních dárků, Češi při přípravách Vánoc neholdují ani úklidu, nemá ho rádo 26 procent respondentů. Návštěvy jako nejméně oblíbenou činnost spojenou s Vánocemi označilo 12 procent lidí. Menšímu počtu Čechů vadí balení dárků, pečení cukroví nebo zpívání koled.

Vánoční sezona, která bude letos ovlivněna pandemií koronaviru, by mohla podle Heureky celoroční obrat e-shopů zvednout o více než 30 procent v porovnání s loňskem.

Témata:  Vánoce Češi průzkumy

Související

Aktuálně se děje

22. března 2026 12:20

Trumpovy hrozby a íránská odveta. Řidičům mohou znovu stoupnout náklady

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dnes dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.