Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Třetina firem očekává letos lepší tržby, polovina stejné

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Firmy a podnikatelé v Česku vyhlížejí nadcházející rok 2022 s mírným optimismem. Více než třetina z nich očekává meziročně lepší tržby a přibližně polovina zopakování loňského výsledku. Zhoršení obratu předpokládá jen každý zhruba sedmý dotazovaný, vyplývá z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

U zisku předvídá pro letošek zlepšení 29 procent firem a podnikatelů, naopak zhoršení 22 procent oslovených. Necelá polovina pak doufá v udržení profitability na úrovni minulého roku. Situace se liší podle odvětví.

"Vyšší mírou optimismu se vyznačují zejména firmy a podnikatelé z ubytování, stravování a pohostinství, z nichž předpokládá v tomto roce meziroční nárůst tržeb 64 procent a zlepšení ziskovosti 48 procent. Na druhou stranu jen 12 procent predikuje v obou parametrech zhoršení,“ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Pesimističtější vyhlídky mají zemědělské, lesnické a rybářské podniky, kde meziroční pokles zisku očekává 42 procent, zatímco růst pouze 16 procent. Ve stavebnictví zase 30 procent představitelů čeká slabší tržby a zvýšení jen 19 procent.

Firmám komplikuje situaci vedle pandemie strmý růst nákladů a nedostatek pracovníků. Rizik pro podnikatelský sektor ovšem může být více. "Loni se podnikatelský sektor musel vypořádávat někdy s až bezprecedentním růstem nákladových položek, nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil a mezerami dodavatelsko-odběratelských vztahů. Tyto faktory zčásti přetrvávají i letos, navíc se k nim přidává růst tuzemských úrokových sazeb či inflační impulsy spojené s přechodem k uhlíkové neutralitě," upozornil Prokop.

Průzkum agentury Datank se uskutečnil v říjnu a listopadu 2021 a zahrnoval přes 400 malých a středních podniků a živnostníků a 12 hloubkových rozhovorů s majiteli a manažery firem.

Témata:  firmy

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.