reklama

Generální ředitel Joseph Coubat řekl, že hotel nedokáže ustát dvojí krizi - finanční a tu spojenou s koronavirem. "Je to kvůli ekonomické situaci, která je už nesnesitelná. Teď s koronavirem a finančními problémy státu byla velmi nízká návštěvnost," dodal.

Pětihvězdičkový hotel Le Bristol stojí ve čtvrti Hamra, kde jsou luxusní obchody, restaurace a butiky. K ubytování ho využil v minulosti například íránský šáh Mohammad Rezá Pahlaví s manželkou, americký letec Charles Lindbergh, francouzský prezident Jacques Chirac i jazzový trumpetista Dizzie Gillespie.

Autorem interiérové výzdoby je Francouz Jean Royere. Šestiposchoďová stavba nabízela v Bejrútu první taneční sál a první libanonské kluziště, z něhož se později stal konferenční sál.

Hotel nikdy v minulosti nezavřel, což platí i pro těžké období občanské války z let 1975-1990, kdy se stal útočištěm zahraničních novinářů. Pouze dočasně, a to od roku 2013 do roku 2015, přestal poskytovat služby kvůli renovaci.

Coubat řekl, že hotel měl potíže od loňského podzimu. K ekonomické krizi se tehdy přidaly demonstrace proti vládě. Mnoho lidí kvůli nim zrušilo rezervace, nekonaly se ani konference. Epidemie způsobená koronavirem, kvůli níž bylo uzavřeno letiště, pak byla poslední kapkou.

"Je to katastrofa. Odpovědní lidé opravdu musejí začít přemýšlet o záchranném plánu," řekl Coubat. Libanon je velmi silně zadlužen, národní měna za krátkou dobu ztratila k dolaru polovinu své hodnoty.