reklama

Podle domácí metodiky výpočtu inflace v červenci vystoupila na 3,8 procenta z červnové hodnoty 2,3 procenta. Hranici tří procent tak překonala poprvé za 13 let, upozornila agentura DPA.

Statistický úřad poznamenal, že za zrychlením meziročního růstu cen z velké části stojí dočasné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) loni v červenci, ke kterému Německo přikročilo ve snaze o zmírnění hospodářských dopadů koronavirové krize. Na začátku letošního roku se sazby DPH u téměř veškerého zboží a služeb vrátily na původní úrovně.

Cílem ECB je, aby se meziroční růst cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty. Německo je největší ekonomikou, kde se platí jednotnou evropskou měnou euro.

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad červencového vývoje inflace v celé eurozóně v pátek. V červnu růst spotřebitelských cen v eurozóně zpomalil na 1,9 procenta z květnových dvou procent.

ECB se snaží podporovat inflaci a hospodářský růst v eurozóně mimořádně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Banka na červencovém zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula procent, beze změny zůstaly také programy nákupů aktiv. ECB uvedla, že úrokové sazby v eurozóně zůstanou na rekordně nízké úrovni ještě delší dobu.