Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.

V srpnu meziroční růst cen poprvé po 13 měsících zpomalil na 17,2 procenta, ale v září zdražování znovu zrychlilo. "Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny elektřiny oproti loňsku stouply o 37,8 procenta, ceny zemního plynu o 85,9 procenta a ceny tuhých paliv o 55,8 procenta. U všech těchto komodit meziroční růst cen oproti srpnu zrychlil. Třeba plyn v srpnu zdražoval o 61,4 procenta. V kategorii nákladů na bydlení vzrostlo v září i nájemné z bytů o 5,2 procenta, vodné o 5,3 procenta, stočné o 6,4 procenta a ceny tepla a teplé vody o 21,1 procenta.

V září meziročně zdražilo také maso o 23,6 procenta nebo mléko, sýry a vejce o 25,8 procenta, což také představovalo zrychlení růstu cen ve srovnání se srpnem. Například cena mouky se zvýšila o 61 procent a ceny polotučného trvanlivého mléka a másla o více než polovinu. Naopak zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v září především v dopravě, kde byly ceny pohonných hmot a olejů meziročně vyšší o 22,7 procenta, zatímco v srpnu růst činil 28,3 procenta. Ceny aut stouply o 15,6 procenta.

Celkově stouply ceny zboží v září meziročně o 20,7 procenta a ceny služeb o 13,7 procenta. Například v kategorii stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 26 procent.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen zrychloval v září ještě výrazněji než meziroční růst. V srpnu činilo meziměsíční zvýšení cen jen 0,4 procenta, kdežto v září bylo dvojnásobné. V bydlení se zvýšily ceny zemního plynu meziměsíčně o 15,2 procenta, ceny elektřiny o 3,6 procenta, ceny tuhých paliv o 6,9 procenta a ceny tepla a teplé vody o 0,8 procenta. V souvislosti se začátkem nového školního roku se zvýšily ceny v oddíle vzdělávání, a to o 6,4 procenta. Naopak v rekreaci a kultuře v důsledku končící letní sezony klesly meziměsíčně třeba ceny dovolených s komplexními službami o 20,5 procenta.

Inflace předčila očekávání trhu, podle analytiků je blízko vrcholu

Meziroční inflace v září překonala očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, růst cen ale zrychlil na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK se přesto blíží inflace svému vrcholu a za celý rok by měla dosáhnout 16 až 17 procent. Odborníci neočekávají, že by zdražování přimělo Českou národní banku, aby na listopadovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.

Podle Českého statistického úřadu byla zářijová meziroční inflace nejvyšší od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.

"I přesto, že v září meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 18 procent, čísla z posledních měsíců naznačují, že se nacházíme blízko inflačního vrcholu. Meziročně totiž dále zpomaluje tempo růstu imputovaného nájemného i ceny pohonných hmot," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"Zdá se, že inflace se již přiblížila svému vrcholu. Poptávkové inflační tlaky se již vyčerpaly a nyní naopak bude výrazný útlum domácí poptávky inflaci brzdit. Nabídkové faktory jsou už do značné míry do inflace zahrnuté," soudí hlavní ekonom Deloitte David Marek. Podle něj ale firmy stále mají vysoká inflační očekávání, což bude komplikovat návrat k nízkým hodnotám inflace.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila se kvůli postupnému promítání vysokých cen energií do účtů domácností nedalo očekávat, že inflace rychle pomine. "Nejnovější data ovšem nehodnotíme ani jako mimořádně tragická. Kromě nákladů spojených s bydlením lze pozitivně vnímat další zpomalení inflace u potravin, kde pokračuje uklidňování situace nepřetržitě již od května a zdražování již téměř zastavilo," uvedl Hradil.

Podle společnosti Patron GO patří mezi hlavní příčiny vysoké zářijové inflace zdražování energií v posledních měsících. Ve třetím čtvrtletí se zvýšily o 40 procent, uvádí analýza firmy. "Zvýšení o 40 procent za tři měsíce je velice razantní. Lidé to na svém rozpočtu rozhodně cítí. Obávám se, že současná opatření vlády jako úsporný tarif či zastropování cen lidem k lepšímu životu stačit nebudou," uvedl šéf firmy Lukáš Vršecký.

Podle Miloslava Lafka, ředitele společnosti Lusq, která mimo jiné zprostředkovává nákup investičních bytů, se inflace promítá do zdražování nájemního bydlení. "Vlivem takto rychle rostoucí inflace je možné, že se ceny nájemního bydlení meziročně navýší až o 18,5 procenta," uvedl.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že hlavní inflační riziko pro příští měsíce představují ceny energií. "Jejich inflační potenciál není zcela vyčerpaný, a bude proto tlačit inflaci dál nahoru. S dvoucifernou inflací proto můžeme počítat minimálně až do poloviny příštího roku. K ČNB avizované dvacetiprocentní metě se však inflace letos už s největší pravděpodobností nedostane. Oproti prognóze centrální banky je inflace nyní o 2,4procentního bodu nižší, a tak ČNB nejspíš ani v listopadu nezvýší svoji hlavní úrokovou sazbu," řekl.

Zvýšení úrokových sazeb ČNB nepředpokládá ani hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, podle něj zůstanou na současné vyšší úrovni delší dobu. Upozornil, že výhled inflace je nejistý kvůli vývoji cen energií. "V minulých měsících překvapoval slabší dynamikou, v září naopak citelněji zrychlil. V říjnu však inflaci patrně ovlivní úsporný tarif, který inflaci posune opět k nižším hodnotám. Čísla inflace tak budou do konce roku rozkolísaná," uvedl Seidler. Zpomalení tempa růstu cen pod deset procent očekává až v polovině příštího roku.