Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Statistici: Francouzská ekonomika může v prvním čtvrtletí vzrůst

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Francouzská ekonomika může v prvním čtvrtletí vykázat nárůst o 1,5 procenta, pokud opatření proti šíření nového koronaviru zůstanou na nynějších úrovních. Předpověděl to dnes statistický úřad INSEE. Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny po Německu, kde se v prvním čtvrtletí očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP).

Francouzská vláda v prosinci uvolnila restrikce související s pandemií. V lednu sice zavedla zákaz vycházení po šesté hodině večerní, stále však doufá, že se vyhne třetí celoplošné uzávěře.

Pokud by nyní francouzská vláda na jeden měsíc zavedla celoplošnou uzávěru, která by byla podobně přísná jako v listopadu, ekonomika by v prvním čtvrtletí zřejmě stagnovala. Kdyby tato uzávěra trvala sedm týdnů, vykázal by HDP pokles o jedno procento, předpokládá INSEE.

V loňském čtvrtém čtvrtletí francouzská ekonomika klesla o 1,3 procenta, zatímco ta německá vykázala růst o 0,1 procenta. Šéf výboru ekonomických poradců německé vlády Lars Feld dnes podle agentury Reuters uvedl, že v letošním prvním čtvrtletí německá ekonomika pravděpodobně vykáže výrazný pokles. Německý výzkumný institut DIW minulý týden rozsah tohoto poklesu odhadl na tři procenta.

Feld ale dnes upozornil, že v celém letošním roce by mohla německá ekonomika stoupnout o tři procenta či ještě výraznějším tempem. "Věřím, že zmírnění (koronavirových restrikcí v Německu) přijde nejpozději v dubnu, což nás společně s urychleným očkováním vrátí zpátky do normálu," prohlásil.

Témata:  Francie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.