reklama

Francouzská vláda v prosinci uvolnila restrikce související s pandemií. V lednu sice zavedla zákaz vycházení po šesté hodině večerní, stále však doufá, že se vyhne třetí celoplošné uzávěře.

Pokud by nyní francouzská vláda na jeden měsíc zavedla celoplošnou uzávěru, která by byla podobně přísná jako v listopadu, ekonomika by v prvním čtvrtletí zřejmě stagnovala. Kdyby tato uzávěra trvala sedm týdnů, vykázal by HDP pokles o jedno procento, předpokládá INSEE.

V loňském čtvrtém čtvrtletí francouzská ekonomika klesla o 1,3 procenta, zatímco ta německá vykázala růst o 0,1 procenta. Šéf výboru ekonomických poradců německé vlády Lars Feld dnes podle agentury Reuters uvedl, že v letošním prvním čtvrtletí německá ekonomika pravděpodobně vykáže výrazný pokles. Německý výzkumný institut DIW minulý týden rozsah tohoto poklesu odhadl na tři procenta.

Feld ale dnes upozornil, že v celém letošním roce by mohla německá ekonomika stoupnout o tři procenta či ještě výraznějším tempem. "Věřím, že zmírnění (koronavirových restrikcí v Německu) přijde nejpozději v dubnu, což nás společně s urychleným očkováním vrátí zpátky do normálu," prohlásil.