reklama

Na ekonomiku bude mít negativní dopad válka na Ukrajině, růst cen, vyšší úrokové sazby a šíření nemoci covid-19 v Číně, uvedla Georgievová. MMF loni v říjnu počtvrté od ledna 2022 zhoršil výhled globálního hospodářského růstu na rok 2023.

"Očekáváme, že třetina světové ekonomiky bude v recesi," řekla Georgievová. Podle ní se budou jako v recesi cítit i stovky milionů lidí v zemích, které technicky v recesi nebudou.

MMF v říjnu zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,7 procenta kvůli válce na Ukrajině a vyšším úrokovým sazbám. Od té doby Čína zrušila svoji politiku nulové tolerance nemoci covid-19 a začala znovu otevírat svoji ekonomiku, i když se v zemi rychle rozšířila nákaza. Za loňský rok má ekonomika vzrůst o 3,2 procenta.

Georgievová nyní varovala, že Čínu čeká obtížný začátek letošního roku. To bude mít negativní dopad nejen na zemi, ale i na region a na globální ekonomický růst. Čína je po USA druhou největší ekonomikou na světě.

Spojené státy by se podle Georgievové letos mohly vyhnout hospodářské recesi, méně optimistická je však šéfka MMF ohledně vyhlídek Evropy. "Polovina Evropské unie bude v recesi," předpověděla.

"USA jsou nejodolnější," uvedla šéfka MMF. Poukázala například na přetrvávající dobrou situaci na americkém trhu práce. Zároveň však varovala, že silný trh práce by mohl vést k tomu, že americká centrální banka (Fed) bude delší dobu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pomocí kterého se snaží dostat pod kontrolu inflaci.

"I když se náš základní scénář vyhýbá globální recesi, pravděpodobnost jejího vzniku je nepříjemně vysoká," řekla zpravodajské televizi BBC ekonomka společnosti Moody's Analytics Katrina Ellová. "Evropa se však recesi nevyhne a USA balancují na hraně," dodala.