reklama

Nejvíce peněz loni vydělalo čínské historické drama Pa paj - 800 (Osm set) o druhé čínsko-japonské válce z let 1937 až 1945. Celkem film, který česká kina neuvedla, utržil 473 milionů dolarů (přes deset miliard Kč). Druhý nejúspěšnější snímek Wo che wo te ťia siang (Já a moje rodné místo) pochází také z Číny.

Horší než úspěch nebo neúspěch jednotlivých filmů jsou celkové ztráty Hollywoodu, podotýká Spiegel. Příjmy kin v Severní Americe se podle společnosti pro průzkum trhu Comscore loni kvůli pandemii propadly přes 80 procent na 2,2 miliardy dolarů.

Pro srovnání - ještě v předchozím roce vydělal jen jeden kasovní trhák Avengers: Endgame téměř 2,8 miliardy dolarů, tedy více, než celé odvětví za loňský rok. Podle agentury Reuters utržil americký filmový průmysl tak málo peněz naposledy před 40 lety.

Zavřít musela kvůli opatřením na potlačení epidemie covidu-19 kina v mnoha zemích. Za oběť by jí mohly padnout i prominentní společnosti, jako je koncern AMC, který je jedním z největších provozovatelů kin na světě a jemuž hrozí bankrot.

Nadějí se podle analytika Comscore Paula Dergarabediana stává překvapivý návrat autokin. Hollywood jim vděčí za to, že v Severní Americe vůbec nějaký obrat měl. Jejich vývoj je "velmi povzbudivý pro všechny, kteří se obávají, že se kino nemusí vůbec vrátit," řekl Dergarabedian.

reklama