Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina Slováků po vypuknutí covidu-19 nakupuje méně často nebo omezila spotřebu

Bratsilava, Slovensko (centrum)
Bratsilava, Slovensko (centrum)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Více než polovina Slováků po propuknutí koronavirové krize změnila své dřívější zvyklosti při nákupech, když zejména začali nakupovat méně často nebo omezili svou spotřebu. Vyplynulo to z výsledků výzkumu Univerzity Komenského a Slovenské akademie věd, jehož výsledky dnes autoři zveřejnili. Většina Slováků také předpokládá, že po skončení epidemie nemoci covid-19 se vrátí ke svým dřívějším nákupním návykům.

Zhruba třetina Slováků sice nezměnila svou spotřebu, ale místo vícero menších nákupů vsadila na jeden větší nákup. Další asi pětina respondentů obecně kupuje méně zboží. Výjimku tvoří spotřebitelé ve věku 35 až 44 let, kteří naopak nakupovali častěji než před propuknutím koronavirové krize.

Omezení frekvence nákupů podle Františka Križana z Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského souviselo s obavami lidí z rizika nákazy v prodejnách a také s tím, že mnoho lidí během koronavirové krize začalo pracovat z domova. Spotřebu zase omezily domácnosti s nízkými příjmy.

V souvislosti s epidemií covidu-19 více než třetina oslovených na Slovensku loni i letos nakupovala potraviny a drogistické zboží do zásoby. Nejčastějším důvodem byly obavy z budoucnosti či z toho, že toto zboží bude vyprodáno.

Po propuknutí koronavirové krize loni v březnu zůstaly mezi Slováky nejoblíbenějšími při nákupech zboží denní potřeby větší prodejny typu hypermarketů a supermarketů. Více lidí ale začalo jezdit do menších prodejen.

"Během pandemie byly zavřené obchody nepotravinového charakteru, tedy i nákupní centra. Byla i omezení mobility. To se projevilo také na nákupním chování," řekl sociolog Milan Zeman.

Jen desetina Slováků podle výzkumu začala v souvislosti s koronavirovou krizí více využívat možnost on-line nákupů.

Výzkum se konal ve dvou fázích, a to loni v listopadu a letos v červnu. Zapojilo se do něj shodně více než 1000 respondentů starších 18 let, jejichž výběr odrážel složení populace.

Témata:  Slovensko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.