Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Visa a Mastercard končí v Rusku

Mastercard
Mastercard
Foto: Pixabay

Společnost Visa dnes uvedla, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastavuje operace v Rusku a že v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat, uvedla společnost v prohlášení podle agentury Reuters.

Obdobně americká platební společnost Mastercard dnes podle téže agentury uvedla, že karty vydané ruskými bankami již nebudou podporovány sítí Mastercard a že jakákoli karta Mastercard vydaná mimo Rusko nebude fungovat u ruských obchodníků nebo bankomatů.

Společnost Mastercard již 1. března uvedla, že vyřadila ze svého platebního systému několik finančních institucí. Učinila tak v návaznosti na sankce, které uvalily západní země na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Podle Reuters přislíbila také přispět částkou dva miliony dolarů (45 milionů korun) na humanitární pomoc.

Západní země koncem minulého týdne mimo jiné vyřadily velké ruské banky ze systému SWIFT. Další opatření míří přímo proti ruské centrální bance. Spojenci se snaží omezit její možnost disponovat obrovskými devizovými a zlatými rezervami, které v současnosti činí zhruba 640 miliard USD (14,3 bilionu Kč) a patří k největším na světě.

Řadoví Rusové v minulých dnech stáli v dlouhých frontách před bankomaty v obavách, že sankce povedou k nedostatku hotovosti.

Témata:  platební karty Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 15:39

Dara Rolins se ozvala. Snoubenec ji vzal na výlet do druhé domoviny

Pro Čechy ani Slováky není žádným tajemstvím, že Dara Rolins je šťastně zamilovaná. Pokud byste to nevěděli, tak vám to sama v uplynulých hodinách náležitě připomněla. Kde si v těchto dnech užívá s Pavlem Nedvědem? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“.