Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké ceny potravin trápí nejen Čechy. Ve Francii našli způsob, jak s nimi bojovat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

S rostoucí inflací se nepotýká pouze Česko, ale i další země Evropy. Zdražování se promítá i do cen potravin, s čímž se některé evropské země snaží bojovat. Rakousko zvažuje, že by některé potraviny zastropilo, Francie už k tomuto kroku přistoupila.

Rakousko zvažuje, že by se v otázce stále rostoucích cen potravin inspirovalo ve Francií. Tam se podle serveru France24 vláda dohodla s obchodníky, že dočasně nebude zvyšovat ceny některých potravin a naopak ji sníží na nejnižší možnou úroveň.

Náklady sice ponesou obchodníci, mohou si ale sami vybrat, o jaké potraviny půjde. Rakouský ministr financí Magnus Brunner podle tamních médií tento přístup považuje za zajímavý a v pondělí o něm bude jednat.

Návrh některých politiků na snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny odmítnul. Odkázal se na zkušenosti z jiných evropských zemí, které ukazují, že tento krok se do konečných cen promítlnul jen částečně nebo vůbec. 

Témata:  ceny potravin obchody

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

Lucie Bílá se tajně vdala

Zpěvačka Lucie Bílá si k nadcházejícím šedesátým narozeninám nadělila ten nejkrásnější možný dárek. Fanouškům o víkendu vyrazila dech oznámením, že už téměř měsíc nosí příjmení Filipi. Svatbu se svým dlouholetým partnerem Radkem (42) se jí podařilo dokonale utajit až do sobotního večera, kdy na sociálních sítích změnila svůj status na „šťastně vdaná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpova rozsáhlá manipulace. Prezident má vliv na ceny komodit či akcie

Americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa sice možná íránská operace nevychází podle představ, zato se jí však zatím ukázkově daří zabránit tomu, aby z toho plynoucí skepse zachvátila světové trhy. Cena ropy Brent tak za celou dobu od zahájení úderu na Írán vykazuje průměrnou cenu kolem 97 dolarů za barel. Osciluje kolem psychologické úrovně 100 dolarů, avšak jen zřídkakdy míří výrazněji nad ní – a pokud ano, Trump či někdo jiný z jeho administrativy jí zase verbálně srazí níže.