Články k tématu: Armáda Ukrajina

Válka na Ukrajině: Obránci sestřelili okupantům 18 dronů a řízenou střelu

dnes 09:22

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi.

Zelenskyj tvrdí, že válka je v nové fázi. Ukrajina chce vyrábět zbraně

01.12. 18:38

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá se totiž, že zima zásadně zkomplikuje boje. Kyjev se podle Zelenského nevzdá, ačkoliv ostře sledovaná protiofenziva nepřinesla očekávané výsledky.

Rusové postoupili u Avdijivky, potvrdil to i americký ISW

27.11. 16:59

Rusové podle amerického Institutu pro studium války (ISW) dobyli část průmyslové zóny u města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu odrazila ukrajinská armáda ve zmíněném úseku fronty tři desítky útoků za poslední den.

reklama

Černochová řekla, že armáda už nemá moc materiálu, který by mohla poslat Ukrajině

26.11. 16:51

Česká armáda už nemá ve skladech mnoho vojenského materiálu, který by mohla poslat Ukrajině. Řekla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Firmy mohou na základě licencí nadále poskytovat materiál.

Dronové útoky ve válce na Ukrajině. Bezpilotní stroje použily obě armády

24.11. 11:49

Rusové v noci na pátek pokračovali v útocích proti ukrajinskému území, konkrétně vyslali dvě rakety a tři íránské drony. Ukrajinské letectvo na telegramu uvedlo, že všechny bezpilotní letouny se podařilo zneškodnit. Útoku dronů čelilo podle oficiálních vyjádření tamních úřadů i Rusko.

Západ může změnit situaci na Ukrajině, tvrdí historik

23.11. 18:18

Podle amerického historika Timothyho Snydera, specializujícího se na dějiny východní Evropy, může Západ změnit situaci na Ukrajině, které údajně dochází síly při protiofenzívě proti ruským okupačním silám na východě země, zvýšením vojenské pomoci Kyjevu.

Ukrajinská armáda údajně dosáhla největšího postupu od začátku protiofenzívy

19.11. 21:33

Ukrajinská armáda v neděli oznámila, že zatlačila ruské síly tři až osm kilometrů od břehů řeky Dněpr. Pokud je informace pravdivá, jde o první významný postup, kterého se ukrajinské armádě podařilo dosáhnout během její již několik měsíců trvající protiofenzívy.

EU nejspíš nezvládne dodat Ukrajině slíbený milion kusů munice

14.11. 21:34

Evropské unii se asi nepodaří dodržet dohodu o poskytnutí Ukrajině jednoho milionu kusů dělostřelecké munice. Uvedl to německý ministr obrany Boris Pistorius v úterý v Bruselu.

Jermak: Ukrajinští vojáci získali předmostí na levém břehu Dněpru

14.11. 19:16

Ukrajinská protiofenziva pokračuje, tvrdí šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Vojákům se podle něj podařilo vytvořit předmostí na levém břehu Dněpru. Jermak zároveň ve Washingtonu sdělil, že Rusové mají na Ukrajině trojnásobek vojáků oproti začátku invaze na konci loňského února.

Ruská armáda zesiluje ofenzivní aktivitu na východě Ukrajiny

12.11. 19:29

hrabja44 — dnes v 19:23 Ruská armáda zesiluje útoky na východě Ukrajiny, podle ukrajinských činitelů se snaží získat území kolem Bachmutu a Avdijivky. Ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj prohlásil, že nepřátelské útoky se daří odrážet.

Česko dalo ukrajinské armádě techniku za více než miliardu korun

11.11. 09:16

Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v hodnotě asi 1,2 miliardy korun, vyplývá z dokumentu na webu ministerstva obrany. Ukrajina čelí agresi ze strany sousedního Ruska od konce loňského února.

Ukrajina vynaloží polovinu státního rozpočtu na obranu před Ruskem

09.11. 18:41

Více než polovina všech výdajů ukrajinského rozpočtu na příští rok je naplánována na obranu. Takto nastavený rozpočet schválil ve čtvrtek ukrajinský parlament během války rozpoutané v únoru 2022 Ruskem. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Rusové zabili skupinu ukrajinských vojáků během předávání vyznamenání

05.11. 13:24

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov nařídil vyšetřování incidentu, při němž v pátek zemřelo přibližně 20 vojáků, kteří se sešli ve vesnici poblíž frontové linie na slavnostní předání vyznamenání. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda.

Ruské ztráty ve válce na Ukrajině měly dosáhnout 300 tisíc vojáků

31.10. 15:01

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uvedl, že ztráty Ruska dosáhly od začátku invaze na Ukrajinu 300 810 vojáků. Co toto číslo znamená ale vlastně nikdo neví, stejně jako není známo, nakolik je reálné. Ani Rusko ani Ukrajina skutečné počty padlých a zraněných vojáků nezveřejňují.

Rusové pokračují v raketových útocích i ofenzivě v Doněcké oblasti

28.10. 16:37

Ukrajinskými městy Dnipro a Kryvij Rih se v noci na sobotu rozezněly exploze, podle informací se nikomu nic nestalo. Tvrdé boje pokračují u Avdijivky v Doněcké oblasti, kde se Rusové v posledních dnech a týdnech snaží o průlom.

Rusové zastavili ukrajinskou protiofenzivu, říká Putin

15.10. 11:33

Ukrajinská protiofenziva selhala, ačkoliv Kyjev stále připravuje nové útoky v některých oblastech, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v nedělním televizním rozhovoru. Ruská armáda podle něj vylepšuje svá postavení na Ukrajině.

Patrioty pro Ukrajinu. Rutte oznámil další vojenskou pomoc pro Kyjev

14.10. 14:02

Ukrajina obdrží nové rakety pro systémy protivzdušné obrany Patriot a bude pokračovat výcvik pilotů stíhaček F-16. Oznámil to nizozemský premiér Mark Rutte během brífinku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oděse.

Válka na Ukrajině: U Avdijivky probíhají tvrdé a intenzivní boje

12.10. 14:22

Boje u Avdijivky nedaleko města Doněck na východě Ukrajiny se zintenzivňují. Rusové do boje vyslali stovky kusů těžké techniky a tisíce mužů. Ukrajinské síly se náporu dosud brání, jejich tvrzení o stovce kusů zničené techniky ale nelze nezávisle ověřit.

Dánsko a Česko spolupracují na poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině

12.10. 11:54

Česko a Dánsko oznámily další vojenskou pomoc pro Ukrajinu, která za prostředky dánské vlády obdrží během následujících měsíců bojová vozidla pěchoty, tanky, těžkou výzbroj a další materiál z produkce a skladů českých soukromých firem. Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě.

Berlín oznámil další balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu

10.10. 21:55

Německo přichystalo další balíček vojenské pomoci Ukrajině, oznámil spolkový ministr obrany Boris Pistorius. Posílit by měl především ukrajinskou protivzdušnou obranu, která čelí častým ruským raketovým útokům.

Německo dodá Ukrajině další Patriot, slíbil ho Scholz

06.10. 09:22

Německo dodá Ukrajině další americký systém protivzdušné obrany Patriot. Přislíbil to ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Jsme první zemí světa s flotilou námořních dronů, řekl Zelenskyj

30.09. 20:27

Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí Rusy k hledání úkrytů pro válečné lodě. Ukrajinský prezident zároveň oznámil založení mezinárodní aliance zbrojařského průmyslu.

První americké tanky Abrams jsou na Ukrajině

25.09. 16:16

Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání obrněnců dnes informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V tuto chvíli není jasné, kolik obrněnců má Kyjev k dispozici.

Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti

24.09. 19:52

Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou vesnici 1,5 km jižně od Robotyne. Ve svém pravidelném přehledu to uvedl Institut pro studium války (ISW).

Fotogalerie