Články k tématu: DNA

USA provedou DNA testy u dětí odebraných migrantům, Trumpovi oponenti jsou v šoku

06.07. 15:09

Washington - Spojené státy provedou u dětí migrantů testy DNA, aby si úřady během jejich vydávání rodičům byly jisté příbuzenskými vztahy. Tento plán děsí oponenty Trumpovy administrativy. USA musí z rozhodnutí soudu vrátit rodičům zhruba 3000 dětí, což je asi o tisícovku více, než se dosud…

Oříšek pro vyšetřovatele: Při autonehodě zemřela dívka, dva podezřelí mají shodnou DNA

27.06. 09:19

Varšava - Velmi neobvyklý případ musí vyřešit policisté v Polsku. Při pátrání po viníkovi dopravní nehody mají na výběr mezi dvěma bratry. Jde o jednovaječná dvojčata se shodnou DNA. Jeden z nich v opilosti zavinil nehodu, při které zemřela 18letá dívka.

DNA testy mají vyvrátit existenci lochnesky.

26.05. 08:34

Wellington/Londýn - Novozélanďan chce pomocí testů DNA vyvrátit existenci lochneské příšery, informovala agentura AP.

reklama

Jak se dožít vysokého věku, ale mít mladé tělo? Vědci zřejmě našli recept

Aktualizovali jsme 16.5.2018, 22:46, 16.05. 07:58

Touha po nesmrtelnosti provází lidstvo snad již od časů bájného Gilgameše. Nesmrtelní či extrémně dlouho žijící lidé jsou také součástí mnoha legend a mýtů. Nejeden velký učenec už si v dějinách lámal hlavu nad tím jak to zařídit, aby nemusel zemřít.

Sériový vrah z Kalifornie byl vypátrán díky internetu

27.04. 10:51

Sacramento - Muž obviněný ze série vražd a znásilnění v Kalifornii byl po mnoha letech marného snažení vypátrán pomocí webových stránek umožňujících lidem hledat rodinnou historii. Policisté u jedné z těchto firem objevili informace o DNA dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela, které byly…

Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

24.02. 16:09

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické…

Letité tajemství odhaleno: Proč někteří lidé stárnou rychleji?

25.01. 14:39

Vědci z americké Dukeovy univerzity se v nové studii snažili poodhalit tajemství dlouhověkosti, u tisícovky dobrovolníků měřili rozdíly mezi věkem dle rodného listu a věkem biologickým. Dospěli k zajímavým závěrům.

Zrzavé vlasy, modré oči. U lidí se vyskytují různé mutace, už je ani nevnímáme

16.11. 16:38

Lidi jsou velmi rozdílní. A čím rozdílnější jsme, tím víc pak vzniká mutací. Na světě existuje několik genetických obměn, některé jsou dokonce tak běžné, že je můžete mít i vy, jen si to neuvědomujete. Bohužel, o záhadném genu X, který by vás zařadil mezi X-Meny, se tady ještě nebavíme.

Američtí vědci provedli první pokus o cílenou změnu DNA v těle

15.11. 14:11

Oakland - Vědci ve Spojených státech se vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Doposud odborníci upravovali DNA na buněčné úrovni v laboratořích a následně změněné buňky vraceli do těla pacientů.

Porazíme nemoci? Vědci přišli s metodou, jak odstranit zárodky nemocí v genetickém kódu

29.10. 14:44

Jedním z nejvýznamnějších lidských snů je dlouhý život bez nemocí. Vědci přišli s objevem, který by tuto vizi mohl uskutečnit. Prostřednictvím nového přístroje pro editaci genů by mohli odstranit problémy v genetickém kódu, což potenciálně odstraní tisíce smrtelných zděděných onemocnění, uvádí list…

Už žádné dědičné nemoci? Podařilo se nám odstranit "špatné" geny, hlásí vědci

01.10. 12:27

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to…

Vědci z Brna pracují na speciálním čipu. Bude možné rakovinu odhalit z kapky krve?

25.08. 09:58

Brno - Pokud má pacient v krvi takzvané nádorové markery, které upozorní na rané stadium rakoviny, změní se okamžitě optické spektrum, tedy barva světla. Vědci z Vysokého učení technického v Brně nyní pracují na speciálním nanofotonickém čipu, který by mohl rakovinu odhalit z kapky krve.…

Dalího hrob má být otevřen 20. července, malíři bude kvůli testu odebráno DNA

13.07. 16:57

Madrid - Exhumace těla malíře Salvadora Dalího kvůli DNA pro test otcovství se bude konat 20. července. Rozhodl tak dnes španělský soud, který už informoval nadaci, jež sídlí v Dalího rodném městě Figueras.

Práce v noci podle vědců poškozuje DNA

12.07. 11:08

Řím - Práce v noci podle vědců zvyšuje riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, obezity, infarktů a rakoviny. Důvodem je slabší produkce hormonu melatonin. Tělo má pak sníženou schopnost čelit poškození DNA.

Proč jsou Kréťané zdraví, i když jedí stravu bohatou na tuky? Odpovědět mohou geny

26.06. 11:35

Atény - Obyvatelé hor na řeckém ostrově Kréta se těší výbornému zdraví, přestože jejich strava je bohatá na tuky. Důvodem je vzácná genetická variace, která chrání srdce před nemocemi a prodlužuje život. Dosud byla podobná zvláštnost zjištěna jen u jedné osoby v Toskánsku a u populace Amišů v USA.

Nizozemsko řeší unikátní případ: Zesnulý lékař může být otcem desítek dětí

Aktualizovali jsme 2.6.2017, 23:47, 02.06. 20:21

Rotterdam (Nizozemsko) - Nizozemský soud dnes povolil testy DNA zemřelého ředitele spermabanky, které požadovala dvacítka osob narozených po mimotělním oplodnění kvůli podezření, že tento lékař je jejich biologický otec. Informovala o tom agentura AFP. Případ vyvolal v Nizozemsku velké pobouření.

Blíží se éra digitalizace? V roce 2025 svět nepoznáme

22.04. 17:44

Jak bude vypadat svět v roce 2025? Podle studie americké analytické firmy Thomson Reuters bude vstupenkou do dospělosti pilotní licence (nikoli řidičský průkaz), teleportace bude na spadnutí, vše v běžném životě bude digitální a většina populace bude využívat solární energii.

Genetické pokusy: Být jako Deadpool a Wolverine! Realita nebo hazard?

14.04. 07:34

Americký vědec na svém těle provádí genetické pokusy ve snaze stimulovat růstový hormon a zabránit tak stárnutí. Chce tak mít vlastnosti mutanta, tedy, aby tělo umělo regenerovat buňky po jakémkoliv zranění. Tento genetický pokus ale není zcela bez rizika.

Europarlament dnes schválil výměnu DNA, kontroly implantátů a řešení migrace

05.04. 15:09

Štrasburk - Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil zapojení několika členských států do společného systému výměny daktyloskopických dat a údajů o DNA. Jedním ze států je i Česká republika.

Odkud skutečně pochází američtí indiáni? Zkoumání jejich DNA odhalilo zajímavé věci

Aktualizovali jsme 15.3.2017, 22:12, 14.03. 13:01

New York - Původní obyvatelé severní Ameriky před desítkami tisíc let žili na území dnešního Altajského kraje, oblasti při hranicích Ruské federace s Kazachstánem, Mongolskem a Čínou. Podle amerického odborného čaopisu American Journal of Human Genetics to potvrdila analýza DNA, kterou provedli…

Vědci mají past na zločince. Umějí z DNA vyčíst nové informace

15.03. 17:02

Londýn - Popis pachatele je pro policii při vyšetřování zločinu velmi důležitý, ale na výpovědi svědků se nelze vždy spoléhat. Kriminalistům by nyní mohla pomoci DNA. Vědci totiž tvrdí, že z ní dokážou "vyčíst" výšku člověka. Objec lze ale využít například i v medicíně.

Vzkřísí vědci mamuty? Za dva roky mohou chodit po naší planetě, myslí si experti

18.02. 10:15

Cambridge – Již brzy by se mohli po naší planetě znovu procházet majestátní mamuti, kteří vymřeli již před několika tisíci lety. Vědci hlásí, že už za dva roky by mohli vytvořit hybridní embrio slona a mamuta. O projektu připomínajícím známý film Jurský park informuje o tom server The Independent.

Vědci budou zkoumat DNA Boženy Němcové. Objasní její původ ustřižené vlasy?

04.02. 12:14

Náchod - Týmu odborníků se podařilo získat mitochondriální DNA spisovatelky Boženy Němcové, mohlo by to pomoci při vyjasnění jejího původu. Prameny vlasů autorky Babičky pocházejí z roku 1862 a byly zřejmě ustřiženy po jejím úmrtí.

Británie jako první na světě povolila počít dítě s DNA tří dárců

15.12. 14:33

Londýn - Británie se dnes podle agentury DPA oficiálně stala první zemí světa, která výslovně povoluje počít dítě s genetickými informacemi od tří dárců.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie