Články k tématu: důchody

Důchodci si polepší? Ministerstvo navrhuje zvýšení penze v 85 letech a snížení zásluhovosti

09.02. 19:30

Praha – Důchodcům, kteří dosáhnou 85 let, by se od příštího roku mohl automaticky zvýšit důchod o tisícikorunu. Tisícikoruna navíc od 85 let by v příštím roce vyšla podle ministerstva práce na 2,5 miliardy. S přibývajícím počtem starších lidí by suma mohla postupně růst. Změnit by se mohlo také…

Chystáte se na odchod do důchodu? Poradíme, kam se obrátit a co musíte vyřídit

01.02. 15:38

Praha - Rozhodli jste se odejít do starobního důchodu? Jde o zásadní životní krok. V souvislosti s touto novou rolí mají lidé, kterých se to týká, často řadu dotazů. Zajímají se především o to, jaká mají práva a povinnosti. Přinášíme vám proto ty nejdůležitější rady.

Změna v důchodech a minimální mzdě? Vládu čeká projednávání novely

01.02. 15:27

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce do konce února poslat vládě důchodovou novelu, která by zvýšila poměr pevné části penze k průměrné mzdě z devíti na deset procent a zvedla o 1000 korun penzi lidem nad 85 let.

reklama

Důchod 15 tisíc korun? Jde to, má to ale velkou podmínku

11.01. 18:02

Praha - Pokud by se v příštích letech měla průměrná penze dostat na 15.000 korun, jak slibuje premiér Andrej Babiš (ANO), musela by vláda prosadit mnohem výraznější model valorizace či jednorázové přidání.

Důchody se zvyšují, důchodový věk se zastaví na 65 letech

01.01. 09:39

Praha - Starobní důchody v Česku se dnes zvyšují o čtyři procenta. V průměru se tak zvednou o 475 korun. Rostou také invalidní a pozůstalostní penze i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Podle novely o důchodovém pojištění, která dnes začíná platit, se důchodový věk v budoucnu…

Novinky v důchodovém pojištění: Co se od Nového roku mění

31.12. 07:15

Rok 2018 přinese v oblasti důchodového pojištění řadu změn. Nejen valorizaci vyplácených důchodů a nové parametry pro výpočet důchodů přiznávaných od 1. 1. 2018. Další změny se budou týkat mj. výplaty důchodů v některých případech nebo povinností příjemců důchodu.

Důchodci si příští rok polepší, penze by měla výrazně růst

30.12. 12:18

Praha - Důchody v Česku se v lednu zvednou víc, než rostly v minulých letech. Mění se totiž výpočet valorizace. Penze se tak budou na začátku roku zvyšovat o polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny a o růst cen.

Doba pobírání penze v ČR se prodloužila na 24 let. Pracujte i v důchodu, radí experti

Aktualizovali jsme 23.12.2017, 20:40, 23.12. 12:37

Praha - Život v Česku se postupně prodlužuje, což ovlivňuje i délku vyplácení důchodů. V průměru se od roku 2000 doba protáhla o čtyři roky z 20 na 24 let. Ženy v penzi zůstávají průměrně 27 let a sedm měsíců, muži 19 let a měsíc.

Kdo může v roce 2018 odejít do důchodu? Podívejte se, jak jste na tom vy

23.12. 17:04

Praha - V roce 2018 vznikne nárok na starobní důchod lidem, kteří dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 34 let. Splnění těchto podmínek však neznamená povinnost o důchod žádat ani není důvodem k ukončení výdělečné činnosti – pracovního poměru či podnikání.

Důchodci v Argentině přijdou o peníze, nezabránily tomu násilnosti ani stávka

19.12. 16:29

Buenos Aires - Argentinský parlament dnes schválil kontroverzní důchodovou reformu, a to navzdory protestům a stávkám. Změny dopadnou na přibližně 17 milionu seniorů a příjemců sociální pomoci.

Víte, kolik peněz si odkládat na stáří? Češi chtějí v důchodu hospodařit s milionem, spoří ale jen málo

11.12. 14:53

Praha - Každý třetí Čech středního věku nemá jasnou představu, jak se finančně zajistit na stáří. 22 procent z nich se na důchod dokonce nepřipravuje vůbec. Ačkoliv ne každý spoří, v průměru by lidé na stáří chtěli hospodařit s jedním milionem korun.

Důchodci od ledna dostanou více peněz. Spočítejte si, o kolik si polepšíte

10.12. 14:33

Praha – Čeští důchodci si od nového roku přilepší. Od ledna 2018 se základní výměra důchodu zvýší o 150 Kč, procentní výměra důchodu vzroste o 3,5 %. Dobrá zpráva je, že navýšení u bezmála 3,5 milionu vyplácených důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o…

Český důchodový systém: Bude v budoucnu na výplatu penzí?

01.12. 13:28

Praha – Stále častěji slyšíme, že bychom si měli spořit na stáří, protože stát už brzy nebude mít na vyplácení důchodů. Jak je to ve skutečnosti? A je dobrý nápad zastropovat věk pro odchod do důchodu? Odborníci se v těchto otázkách neshodnou.

Důchodci si polepší. Babiš představil svůj plán

30.11. 19:31

Praha - Jedním z hlavních programových bodů připravované menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) má být provedení důchodové reformy. Babiš to dnes řekl Radiožurnálu.

Pozor na změny: Výplaty důchodů budou na Vánoce dříve, v lednu o den později

30.11. 10:59

Praha - Klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kteří mají výplatu důchodu bezhotovostně na své účty vždy 2. den v měsíci, budou mít lednovou výplatu připsanou na svých účtech výjimečně ve středu 3. ledna 2018. Vánoční čas výplatní termíny důchodů rovněž mění. Štědrý den, tj. 24.…

Mají se lépe senioři v Česku, nebo na Slovensku?

12.11. 14:08

Praha - Společnost v Česku i na Slovensku stárne a seniorů přibývá. Starobní penze jsou v Česku vyšší než na Slovensku. Slováci ale dostávají vyšší důchod v poměru k průměrné mzdě. Na Slovensku pobírají průměrně částku, která odpovídá zhruba 46 procentům tamního průměrného výdělku, v Česku je to 43…

Nový systém růstu penzí? Návrh hnutí ANO je nevýhodný pro tři pětiny seniorů

06.11. 18:45

Praha – Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se hned po volbách nechal slyšet, že chce co nejdříve prosadit zvýšení penzí. Tento krok by ale byl zřejmě nevýhodný pro zhruba tři pětiny seniorů a seniorek v Česku. Vyplatilo by se teď nejspíš jen lidem, kteří mají důchod nižší než 11.200 korun.

Jenom důchod nestačí: Češi začínají zvažovat možnost zpětné hypotéky

31.10. 16:22

Praha - Lidé mezi 35 a 59 lety, kteří vlastní byt či rodinný dům, by si ve stáří mohli přilepšit k důchodu i díky své nemovitosti. Jednou možností je takzvaná zpětná hypotéka, druhou je věcné břemeno. Oba modely běžně fungují v západní Evropě.

Na Slovensku se budou zvyšovat penze rychleji, než se čekalo

19.10. 16:04

Bratislava - Slovensko i v době stávající nízké inflace bude zvyšovat všechny formy důchodů o nejméně dvě procenta ročně z průměrné sumy příslušných dávek, byť podle původních pravidel by se penze zvyšovaly pomaleji.

KDU-ČSL chce zavést státní fond jako druhý pilíř důchodového systému

17.10. 13:12

Praha - KDU-ČSL chce jako druhý pilíř pro výplaty důchodů zavést zvláštní fond, který by byl financován výnosy státních firem nebo poplatky za vydobyté nerosty. Základem pro výplatu budoucích důchodů má být nadále průběžný systém financování.

Sociální výdaje státu v příštím roce vzrostou na 649 miliard

14.10. 17:22

Praha - Z údajů v návrhu státního rozpočtu na rok 2018 vyplývá, že sociální výdaje státu včetně důchodů a výdajů na politiku zaměstnanosti vzrostou v příštím roce na 649 miliard korun. Proti letošním očekávaným výdajům to je růst o 32 miliard korun.

Práce v důchodu? Umřete dřív, než se vám to od státu vrátí

06.10. 18:24

Praha - Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR vydal studii o příjmech seniorů. Vylývá z ní, že pokud seniorka či senior s průměrným výdělkem odpracují rok navíc a přitom nepobírají důchod, vrátí se jim to až za 28 let.

Důchody, nemocenská i přídavky. Co vše se od příštího roku změní?

Aktualizovali jsme 3.10.2017, 22:19, 03.10. 12:01

Praha - Rok 2018 s sebou přinese řadu změn v sociální oblasti. Kromě avizovaného zvýšení penzí dojde také k navýšení minimální mzdy, nemocenské nebo přídavků na dítě. Kompletní přehled těch největších změn pro vás připravil server EuroZprávy.cz ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Politici důchodový systém zadluží, tvrdí studie

03.10. 19:22

Praha - Návrhy stran z volebních programů, které se týkají změn důchodů, by vedly ke zvýšení schodku penzijního systému a k výpadku jeho příjmů. K posílení zásluhovosti záměry příliš nesměřují.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací