Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Metropolitní plán Prahy se starostům nelíbí. IPR si prý dělá co chce

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Starostové radnic nejsou spokojeni se způsobem, jakým vzniká nový územní takzvaný metropolitní plán Prahy. Nejsme vyslyšeni, nikdo s námi nejedná, tvrdí předseda Svazu pražských městských částí a starosta Lysolají Petr Hlubuček.

Institut plánování a rozvoje (IPR), který strategický dokument připravuje, si podle něj dělá absolutně, co chce. IPR ale výtky odmítá.

Podle metropolitního plánu se bude od roku 2020 řídit veškerá výstavba v metropoli. Pochybnosti o jeho obsahu se ozývají nejen z radnic, ale mimo jiné i od úředníků magistrátu, památkářů a historiků.

Obavy nedávno vyjádřila i náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ), která má v gesci územní plánování. Plán podle ní nenastavuje dostatečné mantinely pro výstavbu. Nejčastěji zmiňovaná je plánovaná výšková zástavba města a třeba údajně nedostatečná ochrana parků a zeleně na sídlištích.

"Autoři plánu vůbec nerespektují názory radnic, plán připravuje uzavřený okruh lidí," tvrdí Hlubuček. Obavy má třeba z plánovaného zahušťování města, ale i z nejednoznačného stanovení míst, kde by v budoucnu měly stát školy nebo zdravotnická zařízení. "Metropolitní plán je polotovar, který je třeba dopracovat, ovšem podílet se musejí nejen urbanisté, ale i další odborníci, jako sociologové, a především městské části," doplnil. Plán podle něj nahlíží na Prahu jako na město s jedním centrem, nikoli jako na kraj s 57 městskými částmi, která mají svá vlastní centra.c.

Témata:  Praha trojkoalice (SZ, KDU, STAN)

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 19:41

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy