Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko schválilo prodej zbraní na východ, končily v rukou islamistů, tvrdí deník. Jaká je pravda?

Puška AK-103 s granátometem | CC BY-SA 3.0
Puška AK-103 s granátometem | CC BY-SA 3.0
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Praha - Britský list The Guardian přišel s informací, že východoevropské země včetně České republiky schválily prodej zbraní za jednu miliardu eur pro blízkovýchodní země. Ty je ale většinou posílají do Sýrie, kde končí v rukou islámských radikálů. Ministerstvo zahraničí ale server EuroZprávy.cz upozornilo, že dbá na to, aby se zbraně nedostaly do Sýrie.

List s odvoláním na zjištění týmu reportérů z Balkánské investigativní zpravodajské síť (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) uvádí, že tisíce útočných pušek, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovalo novou trasou z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií.

Novináři zkoumali informace o vývozu zbraní a píší, že odhalili způsob, jakým se munice z Bosny, Bulharska, Chorvatska, České republiky, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska dostává na Blízký východ.

Od roku 2012 podle nich těchto osm států schválilo dovoz zbraní a munice za 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč) do zemí, jako je Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Turecko. Jde přitom o klíčové trhy, které zásobují Sýrii a Jemen, píše The Guardian. Zbraně a munice z Evropy přitom byly identifikovány na mnoha fotografiích a videozáznamech zveřejněných na sociálních sítích. Používají je například bojovníci An-Nusry, Islámského státu či skupiny Ansár aš-Šám.

Na výzkumu se podílelo také České centrum pro investigativní žurnalistiku (CCIZ). To na svém webu uvedlo, že Saúdská Arábie uzavřela dohodu o dodávkách zbraní se srbskou firmou CPR Impex zbrojaře Petara Crnogorace. "Podle dokumentů, které máme k dispozici, s firmou CPR Impex a Petarem Crnogoracem uzavřela obchodní smlouvy i česká firma Excalibur Army," uvedlo CCIZ. Společnost ale na zaslané dotazy serveru EuroZprávy.cz nereagovala.

Sdílnější bylo ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že Česká republika reflektuje situaci v licenční politice vývozu vojenského materiálu, a to ve vztahu k celé řadě zemí, včetně států blízkovýchodního regionu. "Každý případ je posuzován individuálně a v rámci licenčního řízení je dbáno na to, aby vývoz konkrétního vojenského materiálu, zejména zbraní a munice, nebyl zatížen rizikem zneužití např. k porušování mezinárodního humanitárního práva v Jemenu nebo riziku nekontrolovaného šíření v regionu, kupříkladu do Sýrie. Tento náš přístup vedl k tomu, že některé vývozy, zamýšlené českými exportéry vojenského materiálu, se neuskutečnily," uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Informace o konkrétních případech ale resort sdělovat nemůže. "Upozorňujeme zároveň, že MZV je pouze jedním z připomínkových orgánů v průběhu řízení o vydání licence a připojujeme obecné informace k licenčnímu řízení, jak je stanovuje zákon. Orgánem státní správy, do jehož gesce spadá licenční řízení, je dle zákona č. 38/1994 Sb. o obchodu s vojenským materiálem, ve znění pozdějších předpisů, Licenční správa Ministerstva průmyslu a obchodu. Stejný zákon pak určuje tzv. „dotčené orgány", které jsou ke každému případu povinny vydat tzv. „závazné stanovisko". Těmito orgány jsou Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo vnitra, a v případě, že se jedná o významný vojenský materiál, Ministerstvo obrany. Pokud jakýkoliv z těchto úřadů vysloví nesouhlas s vydáním licence, udělení licence je zamítnuto, bez ohledu na stanovisko ostatních," dodala.

Podle ní je resort přesto přesvědčen, že Česká republika disponuje dostatečnou paletou nástrojů pro provádění efektivní kontroly v oblasti exportu vojenského materiálu.

Témata:  zbraně Česká republika Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy