Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V noci na pátek a na sobotu vyvrcholí meteorický roj Perseid

Perseidy u radiantu v Perseu
Perseidy u radiantu v Perseu
Foto: Dr. Pavel Spurný

Praha - Hned dvě následující noci budou výjimečné. Fanoušci astronomie, ale nejen oni, budou moci pozorovat meteorický roj Perseid.

"Nejvíc meteorů máte šanci zahlédnout od půlnoci do rána. Čekání na ně vám zpestří prolétající umělé družice, nejnápadnější letní souhvězdí i jasné hvězdy. V první polovině noci nás bude na nebi doprovázet i dorůstající kotouč Měsíce, jehož světlo bude pozorování Perseid poněkud rušit. Pokud nám to výhledy z Kraví hory dovolí, určitě na něj namíříme některý z našich přenosných dalekohledů. Nebudou-li jasné Perseidy, uvidíme alespoň měsíční krátery," říka na webu astro.cz Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Astronomové doporučují pozorování s dobrým výhledem na souhvězdí Persea, kde mají meteory radiant, což je místo, odkud jakoby vylétají. Není ani potřeba žádný dalekohled, meteory je možné spatřit pouhým okem. Úkaz je podle odborníků nejlepší sledovat vleže, například ve spacáku nebo na lehátku.

Původcem Perseid je rozpadlá kometa Swift-Tuttle, která byla objevena v roce 1862 a ve své dráze zanechává prachové částečky. Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory.

Témata:  perseidy vesmir

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2025 11:40

Tisíce věřících se loučí s papežem Františkem. Jeho tělo vystavili v bazilice sv. Petra

Tisíce věřících dnes zaplnily Svatopetrské náměstí, aby se naposledy rozloučily s papežem Františkem. V tichosti, přerušované jen zpěvem liturgických hymnů a zvukem zvonů baziliky sv. Petra, dorazil papežův pohřební průvod z jeho rezidence v Domě sv. Marty až na prostranství před nejvýznamnějším katolickým chrámem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy