Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor na podomní prodejce. Někteří se podvodně vydávají za zástupce dTestu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Praha - Někteří podomní prodejci tvrdí, že nabízí smlouvu z hromadné změny dodavatelů energií organizované dTestem. Ta však nikdy nebyla nabízena v rámci podomního prodeje. Rozhodnete-li se podomní prodejce energií přes svůj práh pustit, nic nepodepisujte bez předchozího uvážení. Pokud tak přece jen učiníte, existuje stále možnost smlouvu zrušit.

Na spotřebitelskou poradnu dTestu se v poslední době obracejí spotřebitelé s tím, že je navštěvují podomní prodejci s nabídkou smlouvy z dTestem pořádané hromadné změny dodavatelů energií. „Přihlášení do naší hromadné změny dodavatelů energií není v současné době již možné. Navíc nabídka vysoutěžená v naší kampani nebyla nikdy nabízena prostřednictvím podomního prodeje," vysvětluje situaci Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

O rizicích podomního prodeje dTest dlouhodobě informuje, a to obecně i ve vztahu k dodávkám energií. Také upozorňoval na problémy s některými aukcemi energií, které se v minulosti v České republice konaly. Jednalo se o aukce, do nichž se spotřebitel dopředu závazně přihlásil, aniž by znal podmínky aukce, včetně podmínek smlouvy o dodávce energií.

Podomní prodej je v mnoha obcích zakázán. Obchodníci však zákaz obcházejí tím, že si návštěvu telefonicky dohodnou. U spotřebitele doma pak už postupují dle typického scénáře podomního prodeje.

„Pokud se rozhodnete s podomními prodejci jednat, nepodepisujte s nimi smlouvu, ale ani žádné jiné dokumenty, o kterých vám například tvrdí, že se jedná o potvrzení převzetí jejich materiálů, o souhlas se zasláním nezávazné nabídky nebo o doklad, že u vás vykonali návštěvu, který potřebují pro svého zaměstnavatele. Mohlo by se totiž ve skutečnosti jednat například o závaznou přihlášku, smlouvu či žádost o změnu dodavatele. Vše si tedy po jejich odchodu v klidu prostudujte," upozorňuje Zelený.

Pokud smlouvu podepíšete, stále máte možnost se z ní snadno vyvázat. V případě uzavření smlouvy mimo obvyklé obchodní prostory je totiž dodavatel energií povinen ještě před započetím dodávek poskytnout spotřebiteli informace o smlouvě, včetně formuláře pro odstoupení od smlouvy. „Od okamžiku, kdy obdržíte od dodavatele formulář pro odstoupení, máte 14 dní na to, abyste od smlouvy bez sankce odstoupili. Pokud vám dodavatel formulář pro odstoupení neposkytne, máte právo odstoupit ve lhůtě jednoho roku a 14 dnů od uzavření smlouvy. Vedle toho máte i právo smlouvu vypovědět do 15 dnů od zahájení dodávek energií s 15 denní výpovědní dobou běžící od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla vaše výpověď doručena dodavateli," uzavírá Zelený.

Témata:  dTest prodejci lidé

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.