Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hnutí ANO utíká ČSSD, ostatní strany si moc nepolepšily, ukázal průzkum

Předčasné volby do Sněmovny 2013
Předčasné volby do Sněmovny 2013
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Hnutí ANO po oslabování v předchozích měsících opět posiluje a zvyšuje náskok nad druhou ČSSD. Ukázal to nový průzkum agentury SANEP.

Nejsilnější vedoucí hnutí ANO oproti minulému měsíci posílilo o 1,1 procentního bodu a v srpnu by v hypotetických sněmovních volbách získalo podporu 23,9 % voličů.

Druhá ČSSD, která by aktuálně získala podporu 19,1 % voličů, ve srovnání s červencovým šetřením společnosti SANEP naopak oslabila, a to o 2,1 procentního bodu.

Zatímco v minulých měsících, kdy hnutí ANO oslabovalo, a ČSSD posilovala, nastává v srpnu obrat. Za opětovným posilováním hnutí ANO a naopak oslabováním ČSSD může stát zejména postoj hlavních představitelů dvou nejsilnějších vládních stran k uprchlické problematice, která se opět dostává po řadě teroristických útoků do zorného pole voličů stejně jako stále více eskalující postoje médií a politiků ve vztahu k EU, NATO, USA a Rusku. Na druhé straně voliči rozhodně budou sledovat i mediální kauzy a očekávanou vyostřenou předvolební kampaň. Obraty ve voličské přízni u dvou největších politických soků a zároveň vládních partnerů však naznačují i skutečnost, že voličská přízeň je vrtkavá a rozhodně se nelze spoléhat na nekritický a plně oddaný voličský elektorát jak těchto dvou stran, tak vlastně i celého politického spektra.

Třetí nejsilnější stranou je stále KSČM, která se i přes další ztrátu dvou desetin procentního bodu oproti předchozímu měsíci těší přízni 13,4 % voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se v srpnu stala s podporou 11,2 % voličů ODS, která se snaží jak o svůj reparát, tak v tuto chvíli zachraňuje pozici pravice, která obecně v rámci politické nabídky ne příliš úspěšně hledá své voliče.

KDU-ČSL se aktuálně těší přízni 6,3 % voličů, což je stejná hodnota jako ukázal průzkum společnosti SANEP v minulém měsíci.

Poslední stranou, která by v srpnu překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní Sněmovny Parlamentu ČR, by byla TOP 09 s podporou 6,1 % voličů. TOP 09 by si tak oproti červenci polepšila o jednu desetinu procentního bodu.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici. Těsně pod pětiprocentní hranicí by v srpnu skončila se ziskem 4,7 % hlasů strana Tomio Okamury SPD, stejně jako strana Svobodných. Zatímco SPD oslovuje spíše levicově orientované voliče, kteří se ztotožňují zejména s proti uprchlickou a euroskeptickou rétorikou Tomia Okamury, Svobodní se stejnou rétorikou oslovují pravicové voliče, kteří se snaží najít pevný bod na pravicovém spektru.

Piráti se aktuálně těší přízni 4,2 % voličů a ve srovnání s červencem posílili o dvě desetiny procentního bodu.

Strana Úsvit-NK aktuálně získala podporu 1,4 % hlasů a Starostové a nezávislí se pak aktuálně těší podpoře 0,5 % voličských hlasů.

Témata:  volební preference průzkumy

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 16:06

Veronika Žilková a velký problém na obzoru. Má jí hrozit žaloba

Veronika Žilková je podle dostupných informací opět nezadaná, ale jistě si ještě vzpomenete na jejího posledního partnera. Josef Holomáč byl před vztahem se známou herečkou ženatý. A jeho bývalá manželka má na Žilkovou políčeno. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.