Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šumava nebude národní park, pokud nesplní kritéria, varuje kongres

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pavel Němčák, npsumava.cz

Praha - Pokud má Šumava zůstat národním parkem, musí splnit mezinárodní kritéria. Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž Česko vyzval k nápravě péče o Šumavu.

Česká republika musí splnit minimálně dvě podmínky, aby Šumava mohla i nadále zůstat národním parkem. Musí se zvýšit rozloha takzvaného bezzásahového území alespoň na 30 procent plochy Šumavy. V současnosti zabírají asi 23 procent území.

Území ponechané přírodě má ale Česko ještě zvětšovat a hlavně k tomu navrhnout závazný harmonogram, který bude respektovat vědecká doporučení. Čistě přírodní oblast se má do roku 2030 zvýšit na nejméně polovinu rozlohy.

Podobně kongres IUCN apeloval i na Německo kvůli sousednímu národnímu parku Bavorský les a Rakousko s chráněným územím Böhmerwald-Mühltäler. I tyto země by měly spolupracovat a dodržovat jednotné zásady péče o parky.

"Mezinárodní komunita vždy oceňovala závazek České republiky chránit jedinečné a celosvětově významné šumavské ekosystémy v tak obrovském národním parku. Je ale důležité, aby státy své závazky skutečně plnily," uvedl po jednání předseda expertní skupiny IUCN Vance Martin.

"Členové IUCN vyjádřili své znepokojení nad možností realizace komerčních projektů, které mohou na Šumavě ničit přírodní hodnoty parku, a své přání, aby zde byla dále udržována vysoká úroveň ochrany přírody," doplnil Martin.

Čeští představitelé i ochránci přírody a aktivisté rozhodnutí přivítali. Podle ředitele NP Šumava Pavla Hubeného už na požadavcích rezoluce pracují.

Témata:  Šumava ekologie

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.