Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnaní si mohou přivydělat veřejnou službou, rozhodli poslanci

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Sněmovna dnes schválila novelu senátního zákona, podle níž budou zřejmě opět finančně zvýhodněni uchazeči o zaměstnání, kteří by byli ochotni odpracovat aspoň 20 hodin veřejné služby měsíčně.

Senátní návrh předpokládá, že lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, by nadále dostávali jen částku na úrovni existenčního minima.

Pokud lidé v hmotné nouzi aktivní budou, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Mohla by dosáhnout částky životního minima, případně i vyšší sumy.

Novelu nyní dostane horní komora k projednání přijatých poslaneckých úprav. Podle jedné z nich mají krajské úřady práce poskytovat obcím až 1000 korun jako příspěvek na pracovní prostředky pro osoby vykonávající veřejnou službu.

Sněmovna nepřijala návrhy Zuzany Kailové (ČSSD), podle nichž mohla být odměna za práci v rámci veřejné služby postavena na úroveň minimální mzdy.

Témata:  nezaměstnaní Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky veřejná služba Úřad práce

Související

Aktuálně se děje

4. ledna 2026 16:08

Schillerová: Ukrajina by měla být pokornější. Macinka si pozve velvyslance na kobereček

Spor kolem novoročního projevu Tomia Okamury (SPD) dál hýbe českou politickou scénou a vnáší napětí do vládní koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů. Ministryně financí Alena Schillerová se v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS pokusila situaci mírnit, když uvedla, že by sama řadu předsedových výroků nikdy nepoužila. Podle ní nebyly některé formulace vhodné, nicméně zdůraznila, že jde o osobní vyjádření šéfa Sněmovny, které si koaliční partneři plánují vyříkat na pondělní radě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy