Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O kolik stoupla v květnu nezaměstnanost? Jsou tu první odhady

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Poměrně mírný nárůst nezaměstnanosti analytici přisuzují sezonním faktorům a vládním opatřením na udržení zaměstnanosti. V dalších měsících bude nezaměstnanost zřejmě dále růst.

Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za květen v pátek 3. června.

"Růst nezaměstnanosti zůstal s ohledem na hloubku koronakrize velmi mírný, což je důsledek snížení počtu zahraničních pracovníků (těch, kteří se do nezaměstnaných nezapočítávají), vládních opatření na udržení zaměstnanosti a sezónních vlivů," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička upozornil, že ministerstvo práce a sociálních věcí denně hlásí počty nových uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce. "Z nich vyplývá, že nárůst nezaměstnanosti se v druhé polovině května zastavil a počet lidí bez práce se tak pohybuje mírně nad 260.000. To odpovídá podílu nezaměstnaných osob na úrovni 3,55 procenta," uvedl.

"Podíl nezaměstnaných osob v květnu dále vzrostl, stále však pravděpodobně nepůjde o žádný dramatický nárůst a předpokládáme zvýšení podílu nezaměstnaných z dubnových 3,4 procenta na 3,6 procenta. Jen mírný nárůst podílu nezaměstnaných osob je však dán i skutečností, že se příchodem léta rozjíždějí některé sezonní práce," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka za normálních okolností nezaměstnanost v květnu klesá kvůli k pozitivním sezonním faktorům. "To však rozhodně není případ letošního jara. Hlavní příčinou květnového nárůstu nezaměstnanosti jsou jednoznačně negativní ekonomické dopady způsobené pandemií covid-19," uvedl. Podíl nezaměstnaných osob se podle něj bude v nadcházejících měsících zvyšovat a ve druhé polovině roku zamíří nad pět procent.

Témata:  nezaměstnanost nezaměstnaní práce

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy