Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sudetoněmecké krajanské sdružení pořádá akci v Plzni. KSČM zuří

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Plzeň - Sudetoněmecké krajanské sdružení pořádá na konci tohoto týdne v Plzni kongres zaměřený na česko-německou komunální spolupráci. Místní Český svaz bojovníků za svobodu a KSČM s akcí nesouhlasí a chystají protest.

Akce je zaměřená na prezentaci zkušeností z komunální politiky a společných projektů. Landsmanšaft je jejím pořadatelem, který dostal na pořádání příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti.

"Jde o první podobný kongres v Česku," řekla ČTK mluvčí sudetoněmeckého sdružení Hildegard Schusterová. Výměna zkušeností a přednášky mají českým a německým komunálním politikům, sudetoněmeckým partnerům a zástupcům německé menšiny v ČR poskytnout podněty pro další prohloubení spolupráce, uvádí na pozvánce na akci spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

Akce je zaměřená jen na konkrétní projekty spolupráce. Není to žádný sjezd ani žádná stranická akce landsmanšaftu, řekl Rudolf Kučera z Panevropské Unie Čech a Moravy, jež je partnerem žádosti o dotaci na pořadatelství. Představí se například společné projekty měst z Čech a Německa, mimo jiné projekty Liberce, Brna a Poběžovic na Domažlicku. Spolupráci by měl podle něj představit i starosta bavorského Řezna (Regensburgu).

Ostře se vůči akci vyjádřili zástupci krajské i městské organizace KSČM. "Jedná se o pokračující, velice nebezpečný trend posledních let, kdy se po otevření Sudetoněmecké kanceláře v Praze a účasti některých ministrů české vlády na sudetoněmeckých srazech začínají akce landsmanšaftu stále častěji přesouvat na suverénní území našeho státu," uvedli komunisté v prohlášení.

Také Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) s konáním akce landsmanšaftu nesouhlasí, na pátek odpoledne chystá před hotel, kde se konference koná, protest. "My proti takovýmto akcím demonstrujeme. Ze sudetské strany je to také demonstrace - pokus o návrat do své milované rodné vlasti. Ale neměli by tito Němci nikdy zapomenout, jak se k této vlasti zachovali krátce před vypuknutím války, jak se chovali ke svým českým - původně spoluobčanům. My a většina naší starší populace je za své spoluobčany nepovažuje," řekl Jaroslav Bukovský z plzeňského ČSBS.

Témata:  sudetští Němci Český svaz bojovníků za svobodu Plzeň KSČM

Související

Aktuálně se děje

14. července 2026 21:22

Lidé nevěří vlastním očím: Pavel Novotný se zastal Turka

Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný na sebe opět strhl pozornost veřejnosti. Stalo se tak v souvislosti s nedávnou dopravní nehodou poslance a vládního zmocněnce Filipa Turka v centru Prahy. Oznámení a komentáře, které k této události Novotný zveřejnil, se však nesetkaly s příliš pozitivním ohlasem. Rozhodnutí zlehčovat vážný střet na silnici se totiž ukázalo jako krok vedle.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministryně financí Alena Schillerová

EET se přiblížila návratu. Poslanci schválili návrh zákona

Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.