Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrob komunistického prezidenta Gottwalda na Olšanech někdo polil červenou barvou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Karel Bařina, EuroZprávy.cz

Praha - Před dvěma týdny kdosi polil hrob někdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze červenou barvou. Pachateli hrozí až rok vězení.

Správa pražských hřbitovů případ řeší jako pojistnou událost. Rudá barva překryla pomník s nápisy, podle kterých v hrobě kromě Gottwalda leží i jeho žena Marta a další příznivci tehdejšího režimu, mimo jiné spisovatelka Marie Pujmanová.

"Poškozen není jen pomník jednoho hrobu, ale i zeď a myslím, že i přilehlé hroby," řekl ředitel organizace Martin Červený.

Server idnes.cz uvedl, že poškozeného hrobu si všimli strážníci 26. srpna večer. Případ předali policii, která jej řeší pro podezření z trestného činu poškození cizí věci - sprejerství.

Gottwald byl čtyři měsíce po převzetí moci komunisty v roce 1948 zvolen prezidentem Československa. Podle historiků je přímo odpovědný za smrt mnoha desítek odpůrců komunismu, mimo jiné i za politickou vraždu Milady Horákové.

Témata:  hřbitov Praha

Související

Aktuálně se děje

1. května 2026 19:12

Až překvapivě upřímná. Agáta Hanychová řekla, jak to má s popularitou

Agáta Hanychová se zdá být tou pravou osobou, pokud chceme někoho v Česku označit za profesionální celebritu. Zatímco mnohým by jistě takové označení vadilo, influencerka a dcera jedné ze známých hereček neváhá přiznat, že by bez slávy snad ani nedokázala žít. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy