Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny tepou lékaře: Pacienty si berete jako rukojmí

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Praktičtí lékaři příští středu, tedy 21. září, uzavřou své ordinace. Chtějí více peněz. Ministr zdravotnictví to považuje za nepřijatelné vydírání ve chvíli, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o platbách na příští rok. S protestem nesouhlasí ani zdravotní pojišťovny.

Velká část ordinací prý na celý den zavře, zbytek pak bude protestovat alespoň formou letáků. Lékaři požadují zvýšení kapitačních plateb, tedy peněz, které měsíčně dostávají za každého pacienta v kartotéce a to o 6%.

"Dostáváme nůž na krk a pacienti se berou jako rukojmí, to je nepřijatelné," komentoval situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministr zdravotnictví dokonce označil protest za stávku milionářů. Podle údajů ministerstva si ordinace přijde měsíčně zhruba na 200 tisíc korun i víc.

"Když odečteme náklady na zdravotní sestru a budeme velkorysí 40 tisíc i s odvody, nájem, tak zůstává praktickému lékaři 140 tisíc," vypočítával Němeček. Podle lékařů to jsou ale nesmyslná čísla a jejich výdělek prý není ani třetinový.

K odvolání protestu dnes vyzval Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který zastupuje šest organizací. "Nemůžeme souhlasit s tím, aby byli naši pojištěnci bráni 21. září jako rukojmí pro prosazování požadavků, které nejsou ani reálné ani systémově správné. Požadavek na šestiprocentní plošný nárůst úhrad pro rok 2017, a to dokonce bez odpovídající protihodnoty pro pacienty, nelze proto akceptovat," uvedl v prohlášení prezident svazu Ladislav Friedrich.

Také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) praktické lékaře vyzvala, aby se vrátili k jednacímu stolu. "VZP nechápe poslední kroky praktických lékařů, kteří ještě před ukončením jednání o úhradové vyhlášce avizují omezení zdravotních služeb pro naše klienty. Tyto kroky mohou významným způsobem narušit důvěru mezi VZP a praktickými lékaři," uvedl mluvčí Oldřich Tichý.

Lékaři pro dospělé dostávají za jednoho pacienta od 47 do 52 korun, lékaři pro děti pak od 49 do 52 korun. Podle Šonky se ale tyto částky, které tvoří asi 75 procent všech příjmů ordinace, nezvedaly osm let, zatímco lékařům rostou náklady na provoz ordinací.

Podle údajů, které ČTK získala od tří největších zdravotních pojišťoven (VZP, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna), dostane průměrně ordinace praktického lékaře od těchto pojišťoven dohromady zhruba 1,8 milionu korun ročně. V přepočtu na měsíc to vychází na zhruba 150.00 korun. Tyto pojišťovny zastupují asi 8,4 milionu pojištěnců, respektive asi 80 procent tuzemské populace. Podle Šonky ale až 75 procent padne na režijní a jiné povinné platby za nájem, energie, plat sestry, software, benzin či účetní.

Témata:  lékaři zdravotní pojišťovny stávka

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy