Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předseda ÚOHS Rafaj zrušil pokutu 700 tisíc korun pro ČEPS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha/Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokutu 700.000 korun pro společnost ČEPS, která v ČR provozuje energetickou přenosovou soustavu.

Miliardovou zakázkou na stavbu nového vedení v trase Krasíkov - Horní Životice na Moravě se budou znovu zabývat Rafajovi podřízení. ČTK to zjistila z webu úřadu. ČEPS rozhodnutí antimonopolního úřadu vítá.

Úřad původně státní firmě pokutu uložil za to, že uzavřela smlouvu s vítězem dříve, než konkurenční firmě doručila rozhodnutí o námitkách. Podle Rafaje ale bylo v rozhodnutí jeho podřízených několik nedostatků. Proto bylo nutné původní verdikt zrušit.

Úřad podle Rafaje nedostatečně zjistil skutkový stav věci ve světle námitek účastníků správního řízení. Kvůli tomu mohla být věc nesprávně posouzena. Chyby Rafaj našel i při odůvodňování výše pokuty.

"Rozhodnutí úřadu vítáme. Od počátku jsme přesvědčeni, že jsme v ničem nepochybili. I nynější stanovisko úřadu dokazuje, že jsme postupovali v souladu se zákonem o veřejných zakázkách," uvedla mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Témata:  ÚOHS ČEPS

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.