Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci mají dluhy, musí zpět do práce. ČSSZ ukázala nelichotivou statistiku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Počet důchodců v exekuci stoupl v pololetí meziročně o 5200 na 84.700, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení. Řada seniorů je tak nucena vrátit se do práce.

Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce, uvedla daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová. Počty pracujících důchodců stouply za posledních 20 let zhruba o polovinu. Na konci loňského roku si k penzi přivydělávalo 356.000 seniorů, v roce 1996 to bylo 170.000 lidí.

V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů tak přibývá. Podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) je 15 procent českých penzistů žijících o samotě ohroženo chudobou.

Podle srpnových údajů společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek, důchodci ve věku nad 65 let mají v průměru závazky přes 27.000 korun. Často jde o dluhy, ke kterým se senioři zavážou kvůli svým dětem a vnoučatům.

Ve věku 65 až 69 let je zaměstnáno 15,6 procenta mužů a 7,9 procenta žen. Více než pětina neaktivních důchodců do 70 let (čtvrt milionu lidí) si přála v době odchodu do penze dále pracovat. Každý dvacátý neaktivní důchodce zároveň uvádí, že hlavní příčinou odchodu z aktivního života byla ztráta práce a nemožnost najít jiné zaměstnání. Ze zdravotních důvodů odchází do důchodu kolem sedmi procent pracujících v důchodovém věku.

Témata:  důchodci exekuce zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 11:19

První předpověď počasí na srpen. Úvod měsíce bude bez výkyvů

První konkrétnější předpověď na začátek letošního srpna dostává jasnější obrysy. Odborníci na počasí už totiž začínají tušit, jak bude během příštího víkendu. S návratem tropů se rozhodně počítat nedá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.