Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co prožívaly těhotné ženy v koncentračním táboře? Britská spisovatelka popsala kruté osudy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Britská spisovatelka Wendy Holdenová dnes v Knihovně Václava Havla představila svou knihu o třech mladých matkách, které porodily děti v koncentračním táboře.

Společně s autorkou přijeli do Prahy ze zahraničí i potomci hlavních hrdinek - Eva, Mark a Hana, kterým je nyní 71 let. Holdenová uvedla, že při psaní knihy "Narodili se, aby přežili" jí vedle samotných dětí pomohlo i pražské Židovské muzeum.

Holdenová před třemi lety vypátrala Evu Clarkovou, která v Británii shodou náhod žila jen hodinu cesty od ní. Zjistila, že Eva se narodila v koncentračním táboře Češce Ance. Postupně se spisovatelka seznámila ještě s dalšími "dětmi" Hanou Lomovou-Moran a Markem Olskym, kteří s Evou sdíleli stejný osud. Jejich matky Priska a Rachel byly ze Slovenska a Polska. Spisovatelka pak při svém bádání navštívila mimo jiné Terezín, Osvětim, Mauthausen, kde se ženy s novorozenci dočkaly konce války, i místa, kde jsou ženy pohřbené: český Dřevíkov, Bratislavu a Nashville.

Eva dnes česky vzpomínala na to, že její matka pocházela z Třebechovic pod Orebem a jako první z rodiny šla studovat na univerzitu. Studentkou práv však nakonec mohla být kvůli příchodu Němců jen rok. Hana výbornou slovenštinou dodala, že její matka byla učitelka, která před válkou aktivně sportovala a vedla bohatý společenský život. Marc uvedl, že sečtělý dědeček jeho matku paradoxně vedl k lásce k německé literatuře a kultuře.

Témata:  koncentrační tábory spisovatelé ženy

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 21:02

Princezna Kate a její odvážný comeback. Tímhle potvrdila status ikony

Princezna z Walesu, Kate Middleton, opět dokazuje, že je nejen ikonou elegance, ale i módní průkopnicí. Během nedávné návštěvy Lake District, kde se setkala se skauty, zaujala svým outfitem, který kombinoval pohodlí s nostalgií. Největší pozornost však upoutal její zelený tvídový klobouk typu "baker boy", který byl populární v 90. letech a na počátku 21. století.

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.