koncentrační tábory

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Poprvé v Osvětimi. Merkelová prošla pod nechvalně proslulou bránou

Svět

Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v německém koncentračním táboře v polské Osvětimi vyjádřila dnes na tomto místě německá kancléřka Angela Merkelová. Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila památku více než milionu lidí, kteří tam zahynuli.

Ilustrační foto

Netflix naštval Poláky. Kvůli mapě ve filmu o strážci tábora smrti

Svět

Americká společnost Netflix po protestech Polska změní v dokumentárním filmu Ďábel od vedle mapy, v nichž byly nacistické vyhlazovací tábory zakresleny v současných polských hranicích. Informovala o tom agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki před několika dny vedení Netflixu upozornil, že mapa je chybná.

Ilustrační foto

Dozorce z koncentračního tábora Palij zůstane bez trestu, nejsou důkazy

Svět

Pětadevadesátiletý Jakiv Palij, který údajně působil během druhé světové války jako dozorce v nacistickém koncentračním táboře Trawniki na území dnešního východního Polska, zůstane bez trestu. S odvoláním na německé státní zastupitelství o tom dnes informoval server Spiegel Online. Palije, který od konce 40. let minulého století žil v USA, americké úřady do Německa vydaly letos v srpnu.

Ilustrační foto

V Rakousku objevili popel obětí z koncentračního tábora Mauthausen

Svět

Při stavebních pracích u nádraží na severu Rakouska se našel zřejmě popel obětí nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu. Oznámily to dnes rakouské ministerstvo vnitra a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), na jejichž pozemku k nálezu došlo. Kromě popela stavební dělníci narazili také na kostry. V Mauthausenu zahynulo i několik tisíc Čechů a Slováků.

Ilustrační foto

Němečtí lovci nacistů ročně odhalí desítky zločinců

Svět

Berlín - Pátrání po nacistických zločincích pokračuje, byť dramaticky klesá pravděpodobnost, že budou ještě naživu. Německá centrála pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu takových osob ročně najde kolem 30.

Ilustrační fotografie

Jediný Žid, kterého respektovali i nacisté? Prošel Terezínem i Osvětimí, přesto měl nevídané výsady

Revue

Fredy Hirsch měl v době nacistické vlády to nejhorší možné postavení. Byl nejenom Židem, ale i homosexuálem. Přesto dokázal si u nacistů vydobýt takový respekt, že byl jeden z mála vězňů Osvětimského tábora smrti, který dokázal vydobýt zlidšťující podmínky pro ostatní. Velký podporovatel sionismu celý svůj život zasvětil výchově dětí a neopustil je ani v pekle na zemi.

Anna Franková zřejmě v roce 1942

Kultura

Velký objev: Experti rozluštili dvě zakryté stránky deníku Anne Frankové

Amsterdam - Muzeum Anne Frankové v Amsterodamu dnes zveřejnilo dvě stránky z deníku této židovské dívky, které byly dosud zakryté hnědým papírem, a tudíž nečitelné. Text se expertům Domu Anne Frankové a odborníkům z dalších nizozemských institucí podařilo rozluštit po letech snah díky novým technologiím, například fotografováním ve vysokém rozlišení.

Ilustrační foto

Německá popíračka holokaustu se vyhýbá vězení

Svět

Berlín - Známá německá popíračka holokaustu, 89letá Ursula Haverbecková, které loni soud uložil trest odnětí svobody na dva roky za podněcování k nenávisti, nenastoupila do vězení. Po vypršení příslušné lhůty to dnes oznámilo státní zastupitelství, informovala agentura DPA. Na pravicovou extremistku bude nyní zřejmě vydán zatykač.

Ilustrační foto

Představitelé krajně pravicové FPÖ nebyli pozváni na pietní akci v Mauthausenu

Svět

Vídeň - Zástupci vládní Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nebyli pozváni na letošní vzpomínkovou akci k výročí osvobození koncentračního tábora v Mauthausenu americkými vojáky v roce 1945. Představitelé strany, označované často za krajně pravicovou, to rozhořčilo, ale organizace Rakouský mauthausenský výbor (MKÖ), která každoroční květnovou akci v areálu dnešního památníku pořádá, trvá na tom, že přítomnost politiků FPÖ by znamenala další ponížení přeživších holokaustu.

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Svět

Spravedlnost si dala na čas: Dozorce z Osvětimi stane před soudem

Berlín - Německá prokuratura obvinila 94letého bývalého příslušníka jednotek SS a dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi z napomáhání k vraždě. Informovalo o tom dnes státní zastupitelství ve Stuttgartu. Obviněným je podle něj německý občan narozený v Srbsku. Souzen má být jako mladistvý, neboť v době inkriminovaných činů mu bylo 19 let.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy