Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý dozorce SS unikne spravedlnosti? Selhává mu srdce, soud byl odročen

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Proces proti pětadevadesátiletému bývalému dozorci SS z někdejšího koncentračního tábora Stutthof byl pozastaven kvůli vážnému zdravotnímu stavu obžalovaného. Zemský soud v Münsteru podle agentury DPA proces s Johannem Rehbogenem přerušil kvůli závažnému onemocnění srdce a ledvin.

Obžalovaný od listopadu není schopen účasti na procesu a leží v nemocnici. Lékař má stav obžalovaného znovu posoudit v lednu. Předsedající soudce Rainer Brackhane má poté rozhodnout, zda řízení musí začít znovu s novými termíny. Trestní řád tento krok předpokládá po třítýdenní přestávce v řízení.

Lékařský expert povolaný soudem ve čtvrtek, během osmého jednacího dne, vylíčil zdravotní stav obžalovaného. Ten se údajně v uplynulých týdnech zhoršil. Podle znalce je sice možné, že se muž opět uzdraví, ale není to příliš pravděpodobné.

Prozess gegen früheren SS-Wachmann ausgesetzt https://t.co/TnVgXviUHd #Stutthof

— tagesschau (@tagesschau) 13. prosince 2018

Žaloba Rehbogena viní z toho, že v koncentračním táboře ve Stutthofu poblíž Gdaňsku v letech 1942 až 1944 napomáhal při zavraždění stovek lidí. Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce 2. světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí.

Obžalovaný, který se narodil v Rumunsku, ale dlouhodobě žil na západě Německa, dosud tvrdil, že nevěděl o zabíjení vězňů v zařízení.

Státní zastupitelství v Dortmundu klade muži za vinu několik konkrétních případů, k nimž měl svou činností napomáhat. Jde například o vraždu více než stovky polských vězňů a nejméně 77 sovětských válečných zajatců v plynové komoře v létě 1944.

Mezi případy, za které obžalovaný podle státního zastupitelství nese spoluzodpovědnost, patří také zabití více než 140 vězňů, včetně dětí, kterým doktoři SS přímo do srdce vpíchli injekci benzinu a fenolu.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo své úsilí o stíhání dalších osob, které se na nižších úrovních na hromadném zabíjení nepřímo podílely. Vesměs se to týká osob starších 90 let.

V posledních letech tak bylo odsouzeno několik táborových dozorců z řad SS. Zemřeli ale ještě předtím, než rozsudky nabyly právní moci nebo před nástupem do vězení.

V listopadu berlínské státní zastupitelství vzneslo obvinění vůči dalšímu 95letému bývalému dozorci z někdejšího nacistického koncentračního tábora v hornorakouském Mauthausenu. Muž je podezřelý z napomáhání k vraždě 36.000 lidí.

Témata:  Německo koncentrační tábory EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.