Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malé děti by neměly být v dětských domovech. Jakou změnu chystá vláda?

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Praha - Malé děti do sedmi let věku možná už nebudou dětské domovy smět přijmout. Namísto toho by se jich ujali pěstouni. Počítá s tím návrh Rady vlády pro lidská práva. Ústavy jsou podle ní pro malé děti nevhodné. Informuje o tom MF Dnes.

Děti mladší sedmi let by neměly být umisťovány do kojeneckých ústavů a dětských domovů, navrhla Rada vlády pro lidská práva. Péče širší rodiny nebo pěstounů je podle odborníků vždy lepší než ústav, píše list.

Podnět rady ke sjednocení všech ústavů pro děti pod jeden resort teď putuje ministrům na stůl, vláda jej má na programu čtvrtečního jednání. „Současný stav pobytové péče o ohrožené děti, v němž převažují zařízení ústavního typu s velkými lůžkovými kapacitami, je nevyhovující a neodpovídá potřebným standardům kvality při poskytování pobytové péče pro děti v co nejpřirozenějším prostředí," stojí v podnětu rady.

Malé děti by proto měly být umisťovány k profesionálním pěstounům, kteří dítě na omezenou dobu přijmou do své rodiny. Takových pěstounů sice rok od roku přibývá – v roce 2011 jich bylo patnáct, loni již 550 – stále jich však není dostatek. Profesionálních pěstounů se akutně nedostává například v Karlovarském kraji.

Témata:  pěstounská péče děti vláda

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 17:43

Jiřina Bohdalová před 94. narozeninami. Zkusí si nový projekt v jiné roli

Jiřina Bohdalová příští týden oslaví 94. narozeniny. Přiznejme si, že to je požehnaný věk, v němž už většinou lidé nezkoušejí nové věci. Legendární herečka je však z jiného těsta. Proto je připravena si zkusit zase něco nového. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy