Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna bude doplácet Rathovi téměř 300 tisíc korun

David Rath
David Rath
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Poslanecká sněmovna musí doplatit bývalému poslanci Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280.000 korun za dobu, kterou strávil ve vazbě. Odvolání Sněmovny dnes zamítl pražský městský soud, podle nějž dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Verdikt je pravomocný. Rath strávil ve vazbě po svém obvinění z korupce déle než rok, loni byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení.

Sněmovna, která bude muset někdejšímu středočeskému hejtmanovi zaplatit navíc i úroky z prodlení a dále zhruba 96.000 za náklady soudního řízení, argumentovala mimo jiné tím, že Rathův požadavek je v rozporu s dobrými mravy.

O tom, že dolní komora má Rathovi doplatit náhrady na ošatné, dopravu a diety ze služebních cest, rozhodl loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Jana Jurečková tehdy uvedla, že námitka rozporu s dobrými mravy nemůže obstát, protože Rath se domáhá nároku, který mu zákon přiznává.

Rath po celou dobu strávenou ve vazbě dostával plat poslance v plné výši. Sněmovna mu také hradila výdaje na odborné a administrativní práce, na asistenta, telefonní poplatky a internet a také příspěvek na kancelářský materiál včetně nájemného za regionální kancelář poslance v jeho volebním kraji a její vybavení. Nevyplácela mu však takzvané víceúčelové paušální náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu.

Krácení náhrad by podle soudů bylo možné pouze tehdy, pokud by poslanec po přechodnou dobu z objektivních důvodů nevykonával funkci. To ale nebyl Rathův případ - z vazby totiž předkládal návrhy zákonů.

Témata:  David Rath 1 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

15. prosince 2025 8:38

Zemřel režisér Rob Reiner (†78). S manželkou ho někdo zavraždil

Z Hollywoodu přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný režisér Rob Reiner, po smrti je i jeho manželka. Policie případ vyšetřuje pro podezření z vraždy. Podezřelým má být syn manželů Reinerových. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel ostře zkritizoval Turka: Měl by se chovat jako chlap, ne jako malý kluk

Prezident Petr Pavel v pondělí v živém vysílání, kde odpovídal na dotazy veřejnosti, ostře kritizoval kandidáta na ministra životního prostředí Filipa Turka. Ačkoliv Pavel zdůraznil, že nemá s Turkem osobní problém, vadí mu některé aspekty jeho chování a veřejného vystupování. Prezident opakovaně zopakoval, že Turek není vhodnou osobou pro zastupování občanů ve vládě Andreje Babiše.