Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Halík smutně: V USA prohrál rozum. Vítězství Trumpa ho dostalo do kolen

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Praha – K vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se v komentáři pro rádio Proglas vyjádřil také katolický kněz, filosof a religionista Tomáš Halík. V těchto dnech se svět vzpamatovává z nepříjemného překvapení. Zdá se, že jako v případě brexitu, tak v případě amerických voleb prohrál rozum a zvítězily emoce, a to velmi problematické emoce, uvádí.

Podle kněze je třeba se pečlivě podívat, jací lidé se ve světě i u nás „radovali z štěpení a oslabení  Evropy a nyní  z vítězství  Donalda Trumpa". „Nepřekvapuje nás, že to byl nejprve Vladimír Putin, odchovanec KGB a jeho přiznaní a nepřiznaní spojenci v Evropě, pravicoví extrémisté typu Marie LePen a že na české politické scéně to jsou především ti, kteří spoléhají přesně na to, co světu předvedl Donald Trump – že cestou k politickému úspěchu může být systematické posilování toho, co je v lidech to nejhorší," myslí si Halík.

Přesto však prý nechce nad výsledky voleb prolévat slzy. „Ne, nenaříkám a nebojím se. Křesťanská víra nás chrání před propadnutím strachu, beznaději  a panice. Nemyslím si, že by se Amerika nyní obrátila radikálně jiným směrem. Americký demokratický systém je natolik propracovaný, že ho jeden člověk, ani v pozici nejvyšší, nemůže podstatně narušit. Nemám strach ani ze samotného Trumpa. Trump je především herec, který úspěšně sehrál roli populistického klauna, který až k absurditě naplňuje americký mýtus o zemi nekonečných možností, holywoodský příběh o člověku, který vydělá množství peněz a za ně si pak může koupit vše – od krásných žen, které může donekonečna střídat jako hračky, přes mrakodrapy s jeho obrovským jménem na fasádě až po post nejmocnějšího člověka planety. Vzpomeňme na nádherný film Občan Kane. Ano, i toto je jedna tvář  Ameriky," připomíná.

Donald Trump je podle Halíka herec, který může zvládnout i jinou roli, která se nyní od něho očekává, roli rozhodného vůdce. „A jeho opravdu velmi kvalitní projev hned po zvolení ukazuje, že je i toho schopen. Proto nezoufejme: souhlasím s výzvou Hillary Clinton: dejme mu čas, dejme mu šanci. Doufejme, že nesplní řadu svých hrozivých předvolebních slibů, které snad ani na chvíli nemohl myslet vážně. Doufejme, že se obklopí schopnými lidmi, jakým je bezesporu jeho viceprezident, který je na rozdíl od cynického Trumpa zřejmě upřímně a hluboce věřící křesťan. Trump je snad v celých dějinách USA první prezident, který se ani nesnaží předstírat, že náboženská víra a morálka hraje v jeho životě nějakou roli. Je to první prezident, o němž sám papež papež František musel veřejně říci - v souvislosti s jeho názory na uprchlíky - tento člověk není křesťan," uvádí v komentáři Halík.

Teolog píše, že nás třeba Trump znovu překvapí. „Nesuďme ukvapeně. To skutečně nebezpečné, co však vidím na volbě Donalda Trumpa, je určitý signál, kterým bude povzbuzovat své napodobitele ve světové politice a  i v naší zemi: nebojte se lhát, buďte útoční a vulgární, rozněcujte v lidech ty nejnižší emoce - vyplatí se to! Přibývá lidí, kteří se neptají po charakteru politika, po jeho schopnostech, ani po tom, zda mluví nebo nemluví pravdu: volí ho, protože rezonuje s emocemi na samém dně jejich duší.

Připomíná také jeden Trumpův výrok. „Mám rád nevzdělané lidi," pronesl nový americký prezident. „Bodejť ne: takoví lidé se dají snáze manipulovat, než ti, kteří mají určitý rozhled a trénink v kritickém myšlení. Ta věta děsí tím, že  nápadně připomíná výrok nacistického pohlavára: 'Když slyším slovo kultura, sahám po revolveru' – anebo to, co slyšíme u nás na adresu vzdělaných a přemýšlivých lidí, kteří neskákají na populistické fráze: to jsou jen kavárenští povaleči, 'pražská kavárna'! Lidé, nevažte si vzdělaných lidí, nenaslouchejte jim, je to jen 'samozvaná elita'!" zlobí se Halík.

Tato situace je podle něj na druhou stranu velká výzva právě  pro tuto „elitu". „Pro lidi, kteří dostali možnost pěstovat kulturu myšlení (ať už ve školách či vlastní péčí nebo v tvrdé škole života – vzdělaní, nebo lépe přemýšliví lidé nejsou přece jen lidé s vysokoškolskými diplomy!) Ta výzva zní: komu se dostalo vzdělání a  daru kriticky myslet, nesmí pohrdat ostatními, musí i jim naslouchat, musí se snažit o rozhovor, kde to jen alespoň trochu jde," vyzývá.

„Také toto jsem si znovu uvědomil v hodinách, kdy jsem se spolu s mnohými lidmi na této planetě vyrovnával z šoku po nedávné listopadové noci," dodává Halík.

Témata:  Tomáš Halík Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.