Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna odmítá kvůli chlebíčkům platit DPH

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Finanční úřad v říjnu zaregistroval Kancelář Poslanecké sněmovny mezi plátce daně z přidané hodnoty, a to kvůli gastronomickým službám. Kancelář se proti rozhodnutí odvolala.

O zařazení Sněmovny mezi plátce daně z přidané hodnoty se zasadil ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Poslanecká sněmovna je nově registrována k DPH. Chlebíčky budou dražší. Doufám, že poslanci nebudou navrhovat zvýšení platů," napsal ministr před časem na sociální síti.

Registrace k dani platí zpětně, od roku 2013. Ceny se ve sněmovních gastronomických provozech zvýšily jen málo.

Kancelář Sněmovny tvrdí, že není takzvanou povinnou osobou, a poukazuje i na své zvláštní postavení. "Není subjektem, jehož základní činností by byla soustavná a samostatná ekonomická činnost za účelem zisku, nevykonává svojí činnost v oblasti veřejné nebo státní správy ani není organizační složkou státu," uvedl ředitel sněmovního tiskového odboru Roman Žamboch.

Státnímu rozpočtu navíc nevznikla podle něho žádná škoda. Základem konečné ceny je nákupní cena včetně DPH, kterou odvádějí prodejci státu. K nákupním cenám se navíc připočítává přirážka, například u výroby hlavních teplých jídel je to 120 procent. Celá tržba se odvádí do státního rozpočtu.

"Kancelář Poslanecké sněmovny odvádí fakticky například u hotových teplých jídel, což činí významnou část tržeb v gastronomických zařízeních, do státního rozpočtu vyšší částky, než které by případně odváděla u DPH ve výši 21 procent," uvedl Žamboch.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky DPH Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.