Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chartisté Sametovou revoluci nevytvořili. Vše bylo to jinak, tvrdí Pithart

Petr Pithart
Petr Pithart
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Charta 77 prokázala mimořádnou vytrvalost v boji proti režimu, tvrdí Petr Pithart. Dokument byl podle něj přelomovou akcí, protože se její signatáři poprvé zasazovali o všechny pronásledované, nejen o své profesní skupiny.

"Vykročilo se ze stereotypu, že se lidé vzájemně profesně a osudem spojení brali jeden za druhého. Spisovatelé za spisovatele, filozofové za filozofy. A tady najednou se řeklo, že my se budeme zajímat o všechny," řekl bývalý předseda české vlády a Senátu a také jeden ze signatářů Charty 77.

"Lidé, kteří byli u zrodu Charty, se inspirovali z pronásledování lidí, kteří byli úplně na kraji společnosti, a tím předvedli frázi, že svoboda je nedělitelná. To bylo veliké novum," uvedl Pithart v rozhovoru pro ČTK.

"Druhé novum bylo, že jsme vytvořili takovou strukturu, která byla velmi jemná a zároveň neobyčejně vytrvalá. A dalo se soudit, že to nebude něco, co se za půl roku, za dva roky rozpadne," řekl Pithart.

Podle něj není překvapivé, že byla Charta trnem v oku režimu. I proto dopadala na chartisty tvrdá represe. "Bylo takové obklíčení ze všech stran," řekl Pithart. Připomněl, že on sám přišel kvůli podepsání Charty o zaměstnání, o telefon i o řidičský průkaz. Policie mu odebrala i občanský průkaz s odůvodněním, že v něm má špatnou fotografii.

Pithart odmítl, že by chartisté stáli za událostmi 17. listopadu 1989. "Nikdy jsem netvrdil, že jsme vytvořili sametovou revoluci," řekl. Připomněl, že Václav Havel před plánovanou studentskou demonstrací odjel z Prahy a on sám odmítl žádost studentů, aby je přišel podpořit na Albertov, odkud se tehdy vydal průvod na Národní třídu, kde policejní zásah proti studentům zahájil pád komunistického režimu.

"Řekl jsem jim, že nepůjdu. Když tam půjdeme, tak oni (komunisté) řeknou, že jsme vás svedli, že jste malé děti, že to zase zorganizovala Svobodná Evropa, že dávala pokyny a disidenti vás tam vodili za nos," řekl. Chartisté ale podle něj usnadnili přechod k novému režimu. "Vlastní přechod, to je zásluha lidí kolem Václava Havla, což byli koneckonců chartisti. Rychle, elegantně, bez hádek," řekl.

Témata:  Pithart Petr Charta 77 komunismus

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy