Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finální boj o Mosul budou jatka, obává se válečná zpravodajka

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Praha - Válečná zpravodajka Lenka Klicperová se nedávno vrátila z bojových oblastí Iráku a Sýrie. Zavítala i na předměstí Mosulu, které je díky postupu iráckých jednotek osvobozeno od radikálů z hnutí Islámský stát. Tamní situaci však popsala jako "masakr".

Zpravodajka tvrdí, že okrajová část Mosulu je sice osvobozená, stále se v ní ale nachází spousta skrytých hrozeb v podobě zaminování ulic nebo skrytých ostřelovačů, kteří se mohou skrývat v opuštěných budovách.

"Také místní obyvatelstvo není úplně vždy přátelské, protože žilo dva roky pod Islámským státem a spousta z nich jsou stále jeho sympatizanti, takže nemůžete vědět, kdo z lidí, které potkáte, je potenciální sebevražedný útočník," tvrdí Klicperová.

Českému rozhlasu sdělila, že se na frontovou linii se dostala díky povolení armády, ale také díky svým přesvědčovacím schopnostem. Když se vracela ze Sýrie zpátky k Mosulu, dostal se do potíží štáb CNN. Novináři prý málem zemřeli a padlo tam mnoho vojáků. 

"Mosul je městská válka, opravdu masakr, může se tam stát cokoliv. Nešlo ani tak o to, že bych si uvědomila, že potřebuju neprůstřelnou vestu, ale nutila nás k tomu irácká armáda, která říkala, že novináře nepustí dál, pokud nebudou mít balistiku. Musely jsme se s kolegyní vrátit a koupit si nějakou na trhu – určitě je hrozně nekvalitní, ale něco jsme mít musely," podotkla.

Finálního boje o město se však obává. "Strašně se bojím, že to budou hrozná jatka. Už teď islamisté útočí pomocí sebevražedných atentátníků. Jsou schopní dát sebevražednou vestu na teenagera, dítě nebo ženu," uvedla pro Český rozhlas.

"Používají i drony s výbušninami a proti tomu není obrany. Bohužel se tam nedá použít jiná technika, než boj muže proti muži a čištění města po domech," varuje Klicperová.

Ona sama by si přála, aby tam válka skončila a aby se Irák vydal nějakou normální cestou, kdy pomocí politických jednání bude situaci dál řešit, a aby se to obešlo bez dalšího násilí. 

Témata:  Irák Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.