Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborník má radu: Nevolte Klaus nebo Trumpa. Dopadneme špatně?

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Praha - Chemik Josef Michl tvrdí, že pro budoucnost vědy je podstatné, aby se změnil názor laické veřejnosti. Proto by se podle něj měli lidé zamyslet nad tím, koho volí.

"Jestliže lidé budou lépe rozumět, co pro ně věda udělala v minulosti a udělá v budoucnosti, tak budou spíše volit politiky, kteří jsou ochotni do ní investovat," soudí," prozradil Michl v pořadu Interview ČT24.

Podle vědce je nejdůležitějším úkolem vědy přesvědčit politiky, že vyřešení zásadních problémů, jimž lidstvo čelí, se bez ní neobejde. To si ale prý politici neuvědomují a vědce nerespektují.

Proto uvedl jako negativní příklady českého exprezidenta Václava Klause a nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, jejichž názory na klimatické změny jsou v rozporu s poznatky vědecké komunity.

"V České republice byl prezident, který psal knihy o tom, že klimatická změna je v podstatě jenom záminka pro vědce, aby mohli psát více proposalů a dostali víc peněz na výzkum. V Americe je jedna ze dvou důležitých politických stran toho názoru, že klimatická změna je výmysl pošetilých vědců," podotkl Michl.

Trump v lidský podíl na globálním oteplování nevěří a stejný přístup zastává k samotnému oteplování. V kampani ho označoval za fámu, která ekonomicky poškozuje Spojené státy.

Odmítl proto pařížskou dohodu o snížení emisí a ve svém ekonomickém programu počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren.

Zdroj z Trumpova okolí ostatně agentuře Reuters potvrdil, že Trump chce po svém uvedení do funkce hlavy státu odstoupit od Pařížské dohody. "Bylo unáhlené schvalovat dohodu před prezidentskými volbami," uvedla agentura Reuters s odkazem na anonymní zdroj.

Témata:  Donald Trump Václav Klaus globální oteplování vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.