Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna ve financování škol: Stát nebude platit podle počtu odučených hodin

Škola
Škola
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Školy budou od září přespříštího roku od státu dostávat finance podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Poslanecká sněmovna dnes poslala do závěrečného schvalování novelu školského zákona, který dosavadní systém změní. Ministerstvo školství náklady na financování změny systému odhadlo pro první rok na 2,5 až pět miliard korun.

Součástí vládní novely by se mohlo na návrh školského výboru stát ustanovení týkající se ochrany učitelů před napadáním ze strany žáků. K ochraně učitelů by měly přispět jasná definice jejich postavení a povinnost ředitele zahájit řízení směřující k vyloučení žáka ze školy, pokud se dopustí opakovaných hrubých fyzických či slovních útoků.

Tato část normy je reakcí na opakované případy napadání učitelů, mimo jiné v souvislosti s kauzou šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. Několikrát se objevily návrhy, aby učitelé mělipostavení veřejného činitele nebo úřední osoby, ministerstva spravedlnosti a vnitra však vždy byla proti.

Změna v přidělování peněz se bude podle předlohy týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce.

Současný systém financování nezohledňuje rozsah vzdělávání, rozdíly mezi obory, zvýhodňuje školy s vyšší naplněností, uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Změny by podle ní měla přinést stabilizaci a předvídatelnost financování škol. Podle pravice ale není zřejmé, kolik peněz budou moci školy využít.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) nechce změnit pouze financování soukromých a církevních škol, zůstane stejné. Proti tomu se postavila poslankyně KSČM Marta Semelová, podle níž by tyto školy měly být financovány jen svými zřizovateli. Podle Ivana Gabala (KDU-ČSL) tím Semelová chce fakticky zavést školné a pokračovat by mohla tím, že absolventům církevních škol zakáže studovat na školách vysokých. Poslankyně ANO Ivana Dobešová zase navrhla, aby zákon upravil také spolupráci středních odborných škol a učilišť s podniky.

Jitka Chalánková (TOP 09) navrhla, aby o prodeji potravin ve školách rozhodovaly školské rady. Chce tak eliminovat takzvanou pamlskovou vyhlášku ministerstva školství, která podle ní vede k zavírání školních bufetů. Nina Nováková (TOP 09) by chtěla do zákona vtělit obecné cíle vzdělávání, mezi něž by mělo patřit pochopení a osvojení evropských kulturních hodnot a tradic humanismu, které vycházejí z antického a židovsko-křesťanského duchovního odkazu.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy