Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD stáhla zákony o vzdělávání sester a kastraci

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovna se zatím nebude zabývat změnami ve vzdělávání zdravotních sester.

Druhé čtení vládní předlohy bylo původně plánováno na příští úterý, dolní komora ji na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka z programu vyřadila. Stejně naložila s novelou o specifických zdravotních službách, jež by mimo jiné snížila hranici věku pacienta, u něhož by bylo možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci.

Zdravotní sestry by podle novely nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Sklenák stažení z programu prosadil, ač zdravotnický výbor doporučil předlohu s některými úpravami schválit. Podle serveru Aktuálně.cz ho o to požádal nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČTK řekla, že ministr chtěl novelu přesunout na lednovou schůzi, aby o ní mohl sám diskutovat s poslanci. Vedení resortu se ujal ve středu.

Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD) si od změn sliboval stabilizaci a zkvalitnění systému kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K cílům novely patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví.

Témata:  zdravotnictví Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Miloslav Ludvík

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy