Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zřejmě nepodpoří návrh na změnu zákona o podpoře výzkumu

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Vláda podle průběžných výsledků dnešního jednání odmítla podpořit změny v nedávno schválené novele zákona o podpoře výzkumu a vývoje týkající se čerpání veřejných peněz.

Podle vládních legislativců není pravdivé tvrzení předkladatelů, že nynější stav paralyzuje systém financování výzkumu a vývoje a ohrožuje čerpání evropských fondů. Poslanecký návrh další novelizace podepsali zástupci ze všech sněmovních stran kromě KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel Bělobrádek je vicepremiérem pro vědu a výzkum.

"Návrh zákona přináší v krátké době již třetí zásadní odlišnou zákonnou úpravu způsobilých nákladů, což ještě dále snižuje právní jistotu všech adresátů právní normy," stojí v podkladech pro kabinet. Výklad současné úpravy podle nich "umožňuje její funkční aplikaci".

Nyní navrhovaná novela má podle předkladatelů vyřešit například stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady. 

Témata:  vláda Pavel Bělobrádek výzkum

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy