Brno - Muž, který požadoval úpravu rodného čísla do neutrálního tvaru, případně do ženského tvaru, aniž by musel podstoupit chirurgickou změnu pohlaví, neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu. Podle ÚS by ale pisatel stížnosti mohl podat správní žalobu.
Mužské pohlaví v osobních dokladech a rodné číslo v mužském tvaru je podle odborného posudku pro pisatele stížnosti frustrující. Podle ministerstva vnitra ale nelze rodné číslo upravit, aniž žadatel předloží lékařskou zprávu o dokončení změny pohlaví.
Spolu s ústavní stížností pisatel předložil také návrhy na zrušení dvou zákonných ustanovení. Šlo jednak o zákon o specifických zdravotních službách, podle kterého změna pohlaví transsexuálních pacientů obnáší chirurgický zákrok při současném znemožnění reprodukční funkce.
Návrh zpochybnil také část zákona o evidenci obyvatel. Stanovuje, že rodné číslo má deset míst. Jeho druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození a u žen se zvyšuje o 50, což je právě bod, který pisateli stížnosti vadí. Ústavní soudci ale zákonnou úpravu blíže nezkoumali. Pokud totiž stížnost odmítnou, sdílí návrhy směřující proti zákonné úpravě automaticky její osud.
V Německu je od listopadu 2013 možné neurčit ve zvláštních případech pohlaví dítěte s nejednoznačnými pohlavními znaky. Letos v létě soud v Karlsruhe nevyhověl žalobě člověka, který je v matrice zapsán jako žena, avšak necítí se být ani ženou, ani mužem. V matrice chtěl mít třetí variantu pohlaví označovanou jako "inter" (mezi).
Témata: Ústavní soud ČR, rodné číslo, transsexualové
Související
9. října 2024 11:49
7. května 2024 10:08
24. ledna 2024 14:11
18. ledna 2024 15:29
10. ledna 2024 12:08
14. prosince 2023 15:59