Praha - Sněmovna by měla na lednové schůzi schválit změny v kontrole zpravodajských služeb. Bezpečnostní výbor ale doporučil několik úprav zákona. Na činnost zpravodajců bude dohlížet pětičlenný nezávislý orgán.
Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Nově mají poslanci podle novely dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.
Vedle toho by předlohou vznikl orgán nezávislé kontroly, který by měl být složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly akce zmařit.
Původní návrh předpokládal, že by jeho členy mohli být jen soudci, státní zástupci či členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Aktuální verze naopak soudce výslovně vylučuje a požaduje to, aby člen byl občanem ČR, dosáhl 40 let a kromě vysokoškolského právnického vzdělání měl právě prověrku na stupeň přísně tajné. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.
Výbor doporučil poslancům, aby členové pětičlenného nezávislého výboru nebrali za práci paušál 20.000 korun měsíčně, ale aby se výše odměny navázala na platovou základnu, z níž se počítají soudcovské platy. Členové výboru by dostávali podle úpravy Romana Váni (ČSSD) její čtvrtinu, nyní by to bylo 19.500 korun měsíčně.
Sněmovna by měla podle doporučení výboru vypustit u Vojenského zpravodajství vymezení, že se stará i o bezpečnost. Zůstala by jen obrana.
Témata: BIS (Bezpečnostní informační služba ČR), Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Související
26. října 2023 12:22
25. září 2023 13:09
29. května 2023 14:47
30. ledna 2023 20:30
26. ledna 2023 21:31
17. října 2022 21:57